2013-2016 yılları arasında erişkin acil servise başvuran ilaç zehirlenmelerinin geriye dönük incelenmesi ve tedavi protokollerinin etkinliğinin karşılaştırılması
Retrospective examination of drug poisonings admitted to adult emergency service between the years 2013 and 2016 and comparison of the efficiency of treatment protocols
  1. Tez No: 466377
  2. Yazar: SELÇUK EREN ÇANAKÇI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BEKİR DAĞLI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Amaç: Çalışmamızda Acil Servise başvuran akut zehirlenme olgularının demografik ve etiyolojik özelliklerini, alınan etken maddeleri ve özelliklerini, laboratuvar bulgularını ve klinik özelliklerini retrospektif olarak incelenmesi ve alınabilecek önlemlerin neler olabileceğinin ortaya konması amaçlandı. Gereç ve yöntemler: Retrospektif 3 yıllık çalışmamızda, dosyalardan hastaların yaşları, cinsiyetleri, hastaneye başvuru tarihleri, acil serviste ve yoğun bakım ünitesindeki yatış süresi, klinik sonlanımları, alınan ilaçların etken maddeleri ve miktarları, uygulanan antidot ve ekstrakorporal tedavileri, olguların laboratuvar değerleri incelendi. Verilerin istatistiksel analizinde SPSS 18.0 (SPSS Inc, Chicago, IL, USA) paket programı kullanıldı. Bulgular: 3 yıl içinde 535 olgu ilaç alımıyla başvurdu, 52 hastanın kullandığı ilaç içeriğine ulaşılamadığı için çalışmaya 483 hasta alındı. Olguların 310'u (%64,2) kadın, 173'ü (%35,8) ise erkek idi. Yaş ortalaması 33,40±12,48 (erkeklerde 37,58±14,66, kadınlarda 31,35±10,56) bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Objective: The objective of our study was to examine the demographic and etiological features of the acute poisoning cases admitted to the Emergency Service, to examine the active substances taken and their properties, laboratory findings and clinical features retrospectively and to introduce which measures can be taken. Material and methods: In our 3-year-long retrospective study, age, gender, date of coming to hospital, period of hospitalization in the emergency service and the intensive care and clinical outcome of the patients; active ingredients and amount of the drugs taken; antidote and extracorporeal treatment given and the laboratory findings of the cases were examined. SPSS 18.0 (SPSS Inc, Chicago, IL, USA) program was used for the statistical analysis of the data. Results: Within 3 years, 535 cases were admitted with drug intake, 483 patients were included in the study since it was not possible to reach the ingredients of the drugs used by 52 of the patients. 310 (64,2%) of the patients were female, while 173 (35,8%) were male. Average age of the patients was 33,40±12,48 (37,58±14,66 for men, 31,35±10,56 for women).