Febril nötropenik hastalarda crp, prokalsitonin, galaktomannan, kan grubu gibi biyobelirteçlerin prognoza etkisi
Evaluating the effects of biomarkers crp, procalcitonin, galactomannan and blood group on prognosis in patient with febrile neutropenia
- Tez No: 466395
- Danışmanlar: PROF. DR. İRFAN YAVAŞOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Hematoloji, Hematology
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Amaç: FN, kanser hastalarında mortalite ve morbiditenin en önemli faktörlerinden birisidir. Bu çalışmanın amacı, febril nötropenik hastalarda crp, prokalsitonin, galaktomannan ve kan grubu gibi belirteçlerin prognoza etkisini değerlendirmektir. Yöntem: Çalışmaya FNA tanısı konulan, 18 yaş ve üzeri 69 erkek, 33 kadın toplam 102 hasta dahil edilmiştir. Toplam 192 FNA değerlendirilmiştir. Analizler atak sayısı üzerinden yapılmıştır. Hastalar MASCC skoruna göre düşük, yüksek riskli olarak gruplara ayrılmıştır. Ek olarak, CİSNE skoru ile hastaların prognostik durumu istatiksel olarak kıyaslanmıştır. Araştırmanın verileri SPSS 18 istatistik programında analiz edildi.
Özet (Çeviri)
Aim: Febrile neutropenia is one of the most important factors responsible for the morbidity and mortality in oncologic patients. The aim of this study is to evaluate the effects of biomarkers like CRP, Procalcitonin (PCT), Galactomannan (GAL) and Blood Group on Prognosis in patient with febrile neutropenia. Methods: In this study, a total of 102 patients diagnosed with febrile neutropenia, consisting of 69 men and 33 women who are 18 years or older were recruited. İn total, 192 febrile neutropenia events were evaluated and analyzed. The patients were classified as low or/and high-risk according to their massc scores. İn addition, the prognosis of patients were statistically compared according to their cisne scores. The data of the study were analyzed with the statistical package for social sciences (spss) version 18.0.