2010-2014 yılları arasında yoğun bakımdaki enfeksiyon epidemiyolojisi, bunu etkileyen faktörler ve enfeksiyonların sonuçları
The infection epidemiology in intensive care between 2010-2014; the factors influencing this and the results of infections
- Tez No: 466396
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM KURT
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Yoğun bakım hastalarında, hastaya özel faktörlerden yaş, cinsiyet, beslenme ve ek hastalıkların yanında hastaya tedavi süresince uygulanmak zorunda kalınan kateter gibi cildin bütünlüğünün kaybolmasına sebep olan invaziv işlemler, tedavide kullanılan ilaçlar ya da travma gibi immunsüpresyona sebep olan ciddi hastalıklar nedeniyle daha çok enfeksiyon görülür. Biz bu çalışmada Adnan Menderes Üniversitesi Tıp Fakültesi Anesteziyoloji ve Reanimasyon Yoğun Bakım Ünitesi'nde beş yıllık süreç içerisinde gelişen invaziv araç kullanım oranlarını ve bu araçlarla ilişkili enfeksiyonların sıklığını, ulusal verilerle birlikte UHESA ve infline sistemine internet üzerinden erişerek elde ettik. Adnan Menderes Üniversitesi Tıp Fakültesi Anesteziyoloji ve Reanimasyon Yoğun Bakım Ünitesi'nin enfeksiyon profilini ortaya çıkarmayı amaçladığımız çalışma dahilinde 2010 ve 2014 yılları arasındaki beş yıllık süreçte 629 hasta ve 14908 hasta günü takibi yapılmıştır. ADÜ ARYBÜ'nde invaziv alet kullanım oranlarının ventilatör kullanım oranı dışında tamamının ulusal verilere göre anlamlı derecede daha az olduğu, tüm enfeksiyon hızlarının ise ulusal ortalama ile karşılaştırıldığında gene anlamlı derecede düşük olduğu saptanmıştır. Yoğun bakım üniteleri invaziv işlemlerin sıkça uygulanmak zorunda olduğu yüksek riskli hastaların bulunduğu klinik bir birim olup gereksiz invaziv işlemlerin engellenmesi, endikasyonun sonlanması durumunda çıkarılması, işlem sırasında ve sonrası bakımında sterilite kurallarına uyulması, klinik birimdeki tüm personelin el yıkama protokollerine uygun hareket etmesi ve izolasyon önlemlerine uyulması enfeksiyon gelişimini azaltacaktır. Bizim bu önlemleri uygulayarak enfeksiyon gelişimini azalttığımız düşünülmüştür. Ancak bu önleyici kurallara ne kadar uyguladığımızı belirlemek için ek çalışmaya ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
In Intensive Care patients, in addition to the patient-specific factors like age, gender, nutrition and additional diseases, more infections are observed due to the invasive processes that cause the loss of the integrity of the skin like using catheters, the medication used in treatments, or serious diseases that cause immunosuppression like traumas. In this study, we obtained the invasive tool usage rates and the frequency of the infections related with the use of invasive tools that developed in the 5-year period in Adnan Menderes University (ADU) Faculty of Medicine, Anesthesiology and Reanimation Intensive Care Unit through the Internet by accessing the UHESA and Infline Systems together with national data. In this study, the aim was to determine the infection profile of Adnan Menderes University, Faculty of Medicine, Anesthesiology and Reanimation Intensive Care Unit in the 5-year period between 2010 and 2014. In this 5-year process, 629 patients and 14908 patient days were investigated. It was determined that the use of invasive tools in ADU, ARIC was less than the national data at a significant level, and all the infection speeds were, again, lower than the national data at a significant level. Intensive Care Units are clinical units where invasive operations are frequently performed in high-risk patients, and avoiding the unnecessary invasive operations, in case the indication ends, the patient being discharged from the ICUs, obeying the sterility rules during and after the processes, all the staff in clinical units obeying hand-washing protocols, and applying isolation measures will decrease the infection risk. We believe that we have decreased the development of infection risk by applying these measures. However, additional studies are required to determine how much we apply the relevant rules.