Primer başağrısı tanılı hastalarda hematolojik parametreler, görüntüleme bulguları ve bu bulguların klinik ile korelasyonu
Hematological parameters, imaging results and correlation of these findings with clinical in primary headache diagnosed patients
- Tez No: 466394
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ AKYOL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroloji, Neurology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
Amaç:Başağrısı, toplumda çok sık görülen bir sağlık sorunudur. Başağrıları altta yatan bir nedenin olup olmamasına göre primer ve sekonder olarak sınıflandırılır. Hematolojik parametrelerle başağrıları arasında bir ilişki olduğu bilinmektedir. Migrende beyaz cevher lezyon(BCL)'larının daha fazla görüldüğü bilinmektedir. Çalışmada en sık görülen primer başağrılarında olan migren ve GTBA tanısı konmuş hastaların hematolojik parametrelerinin karşılaştırılması ve bu parametrelerin başağrısı özellikleri ile korelasyonunu incelemeyi amaçladık. Bir diğer amacımız ise kraniyal manyetik rezonans görüntülemesi (MRG) olan migren ve GTBA hastalarında BCL sayılarını karşılaştırmak ve bu lezyonların hematolojik parametreler, başağrısı özellikleri arasındaki korelasyonunu değerlendirmektir. Gereç ve Yöntem:ADÜTF Hastanesinde 1 Aralık 2015- 1 Aralık 2016 tarihleri arasında nöroloji polikliğine başvuran hastalar retrospektif olarak incelendi. Mevcut hastalardan IHS 2013 Beta versiyonuna göre tanı konan 272 migren ve 323 gerilim tipi başağrısı olan, 18-65 yaş arası toplam 639 hasta alındı. Sistemik hastalığı, ilaç kullanımı, gebeliği olanlar çalışma dışı bırakıldı. İlk başvurudaki hematolojik parametreleri incelendi. MRG'si olan hastalar ayrı olarak ele alındı. Bulgular: Hastalar başağrısı türüne göre gruplandırıldı. Yaş, cinsiyet, ağrı sıklığı, şiddeti, hematolojik parametreler kaydedildi. Beyaz cevher lezyonu olan 19 GTBA ve 26 migren hastası ayrıca değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Objectives: Headache is the most common and difficult clinical problem in society. It is classified as primary and secondary according to the underlying pathology. It is also known that there is a relationship between hematological parameters and headache. White matter lesions (WML) are known to be more common in migraine. In this study we aimed to compare the hematologic parameters of migraine and tension type headache (TTH) diagnosed patients with the most common primary headache and to correlate these parameters with headache characteristics. Our another aim is to compare the WML number in migraine and TTH patients with cranial magnetic resonance imaging (MRI) and to assess the correlation of these lesions with hematologic parameters and headache characteristics. Materials and Methods: Neurology patients in Adnan Menderes University Faculty of Medicine Hospital in between December 1, 2015 and December 1, 2016 were retrospectively observed. The study included 639 patients aged 18-65 years, with 272 migraine and 323 tension-type headache diagnosed according to the IHS 2013 Beta version. Patients with systemic disease, drug use, and pregnancy have been eliminated from the study. The initial haematological parameters were studied. Patients with MRI have been examined separately. Findings: Patients have been classified according to headache types. Age, sex, pain frequency, severity, hematologic parameters have been recorded. 19 GTBA patients and 26 migraine patients with white matter lesions were also evaluated.