Spinal anestezi yapılacak hastalarda ultrasonografi eşliğinde vena cava inferior çap ölçümü ve işlem sonrası hipotansiyonla ilişkisinin değerlendirilmesi
Assessment of vena cava inferior diameter with ultrasonography in patients undergoing spinal anesthesia and evaluation of postoperative hypotension
- Tez No: 466397
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA OĞURLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Adnan Menderes Üniversitesi Uygulama ve Araştırma Hastanesi ameliyathanesinde 2016 Haziran- Aralık arasında elektif ortopedik cerrahi uygulanacak gönüllü tüm hastalar çalışmaya kabul edildi. Preoperatif hasta hazırlama odasında demografik verileri kaydedilen hastalar, ultrasonografi ile VCİ çaplarına göre 3 farklı grupta incelendi. Ölçüm sonuçlarına göre hastalar Grup I (0-1,5cm), Grup II (1,5-2cm), Grup III (2-2,5cm) olarak belirlendi. Daha sonra operasyon odasına alınan tüm hastalara spinal anestezi uygulandı. Hastaların spinal girişim anındaki ve işlem sonrası 5, 10, 15, 20, 25 ve 30. dk non-invaziv sistolik, diastolik, ortalama kan basıncı, kalp hızı ve oksijen satürasyon değerleri kaydedildi. Spinal anestezi uygulandıktan 3 dk sonra blok seviyesi kontrolü yapıldı. Çalışma sırasında gelişen komplikasyonlar ve uygulanan ilaçlar kaydedildi. Her grup kendi içindeki ardışık takiplerinde Grup I 'de 0. ile 5. dk'da sistolik, diastolik ve ortalama kan basınç değerlerinde % 20'nin üzerinde düşüş gözlemlendi ve istatistiksel olarak anlamlı bulundu. Diğer iki grup kendi içinde kıyaslandığında 0. ile 5. dk'da sistolik, diastolik ve ortalama kan basınç değerlerinde istatistiksel olarak anlamlı düşüş olduğu belirlendi fakat bu oran % 20'nin altında olarak tespit edildi. Her üç grup aralarında kıyaslandığında grup 1'de 0.dk'da sistolik ve ortalama kan basıncı değerleri istatistiksel olarak daha fazla bulunurken 10, 15, 20, 25 dk' larda ise istatistiksel olarak daha düşük bulundu. 30.dk' da ise yalnızca sistolik kan basıncında istatistiksel olarak anlamlı düşüş bulundu. Spinal anestezi sonrası grup 1'de komplikasyon görülme, vazopressör ihtiyacı, yaş ortalaması ve ek hastalıkların daha fazla olduğu belirlendi. Spinal girişim sonrası kalp hızı ve oksijen satürasyon değerlerinde gruplar arası istatistiksel olarak anlamlı değişiklik gözlemlenmedi. VCİ çap ölçümlerinin spinal anestezi sonrası hipotansiyon görülmesi açısından öngörü sağlayıcı önemli bir parametre olduğunu ve bu konuda daha kapsamlı çalışmalar yapılması gerektiğini düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
All patients undergoing elective orthopedic surgery between June-December 2016 were considered in the study at Adnan Menderes University Training and Research Hospital operating room. Patients who recorded demographic data in the preoperative patient preparation room were examined by ultrasonography in 3 different groups according to VCI diameters. Patients were classified as Group I (0-1,5cm), Group II (1,5-2cm), Group III (2-2,5cm) according to the measurement results. All patients then underwent spinal anesthesia in the operating room. Non-invasive systolic, diastolic, mean blood pressure, heart rate and oxygen saturation values at intervention time and 5, 10, 15, 20, 25 and 30 minutes after spinal intervention were recorded. Block level control was performed 3 min after spinal anesthesia was applied. Complications and applied drugs were recorded during the study. In each group, consecutive follow-ups showed a decrease of more than 20 % in systolic, diastolic and mean blood pressure values between 0 and 5 min in Group I and statistically significant. When the other two groups were compared within themselves, it was determined that there was a statistically significant decrease in systolic, diastolic and mean blood pressure values between 0 and 5 min, but this ratio was found to be below 20 %. Compared with all three groups, in group 1, systolic and mean blood pressures were statistically higher at 0.min and statistically lower at 10, 15, 20 and 25 min. At 30 minutes, there was a statistically significant decrease in systolic blood pressure only. Complications occur after spinal anesthesia, vasopressor requirement, the average age, co-morbidities such as hypertension, diabetes was determined to be a higher incidence at group 1. There was no statistically significant change in heart rate and oxygen saturation values after spinal intervention. We believe that VCI diameter measurements are an important predictor of hypotension after spinal anesthesia and that further studies should be done in this regard