Adnan Menderes Üniversite Hastanesine başvuran hasta, hasta yakını ve hastane çalışanlarının anestezi, anestezist ve görevleri ile ilgili bilgi ve görüşleri
Information and opinions about anesthesia, anesthesiologist and duties applied to Adnan Menderes University Hospital patients, relatives and hospital staff
  1. Tez No: 466398
  2. Yazar: NERMİN DİNÇEL ŞAHİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FERAY GÜRSOY
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Başlık: Adnan Menderes Üniversite Hastanesine başvuran hasta, hasta yakını ve hastane çalışanlarının anestezi, anestezist ve görevleri ile ilgili bilgi ve görüşleri Amaç: Bu çalışmanın amacı; Adnan Menderes Üniversitesi Uygulama ve Araştırma Hastanesi'ne başvuran hastaların, hasta yakınlarının ve hastanede görev yapan doktorların anestezi ve anestezist ile ilgili bilgi ve düşüncelerini öğrenmek, endişe nedenlerini belirlemek ve bu durumları etkileyen faktörleri belirlemektir. Yöntem: Çalışma Temmuz 2016-Aralık 2016 tarihleri arasında yapılmıştır. Çalışma Aydın Adnan Menderes Üniversitesi Tıp Fakültesi Uygulama ve Araştırma Hastanesi'nde yapılmıştır. Çalışmaya toplam 365 kişi alınmıştır ve bunların 50 kişisi doktordur. Katılımcılara 30 sorudan oluşan anket formu uygulanmıştır. Bulgular: Katılımcıların yaş ortalaması 41,7±14,1'dir. Katılımcıların çoğu erkek, ev hanımı ve ilkokul mezunudur. Katılımcıların %77,5'i anestezi kavramını bildiğini, %72,8'i de anestezi uygulamasını anestezistin yaptığını belirtmiştir. Katılımcıların %81,9'u anestezisti kendi alanında eğitim görmüş uzman doktor olarak tanımlamıştır. Katılımcılar anestezistlerin çalışma yeri ve alanı olarak en sık ameliyathaneyi göstermiştir. Katılımcılar, anestezistlerin ameliyat sürecindeki görevleri hakkında en sık %77,2 ile hastaların uyanıklığını ve bilinç durumunu takip etmesi görevini belirtmiştir. Katılımcıların %57,5'i üç anestezi yöntemini de bilmektedir. Katılımcılar en sık %36,2 ile cerrahın uygun gördüğü anestezi yöntemini tercih edeceğini belirtmiştir. Katılımcıların %14,2'si ise ameliyattan 6 saat öncesinde açlık gerektiğini bilmektedir ve bu konu dahili ve cerrahi bilimler branşlar arasındaki cerrahi branşlar lehine tek bilgi farkı olarak belirlenmiştir. Katılımcıların %87,4'ü bölgesel anesteziyi duyduğunu belirtmiştir. Anestezi ile ilgili endişelere bakıldığında ise; en sık neden olarak %44,6 ile anesteziden uyanamamak ön plana çıkmıştır. Sonuç: Anestezistlerin kendilerini daha iyi tanıtmaları, hastaya preoperatif dönemden başlayıp postoperatif dönemi de kapsayacak şekilde yapacakları uygulamaları anlatmaları, hastaların anestezist ve görev alanları ile ilgili farkındalıklarını arttıracaktır. Bu amaçla çeşitli yazılı ve görsel materyaller kullanılmalıdır. Böylece bilgilendirme sağlanarak, preoperatif anksiyete azaltılmış ve hasta memnuniyeti de arttırılmış olur.
Özet (Çeviri)
Title: Information and opinions about anesthesia, anesthesiologist and duties applied to Adnan Menderes University Hospital patients, relatives and hospital staff Aim: The aim of this study is; to learn about the anesthesia and anesthesiologist's knowledge and anxiety, to determine the causes of anxiety, and to determine the factors affecting these patients, the patients who are referred to Adnan Menderes University Application and Research Hospital, the patients' relatives and the doctors working at the hospital. Methods: The study was conducted between July 2016 and December 2016. The study was carried out at Aydın Adnan Menderes University Faculty of Medicine Practice and Research Hospital. A total of 365 people were taken to work and 50 of them were doctors. A questionnaire consisting of 30 questions was applied to the participants. Findings: The average age of participants was 41.7 ± 14.1. Most of the participants are male, housewife and primary school graduate. 77.5% of the participants knew the concept of anesthesia and 72.8% stated that the anesthesia was performed by the anesthesiologist. 81.9% of the participants identified the anesthetist as an expert doctor trained in his field. Participants showed the most frequent operating room as an anesthetist's work place and area. Participants indicated that the task of anesthesiologists was to monitor patients' awakeness and consciousness with the most common 77.2% of their tasks during the operating period. 57.5% of participants also know three anesthetic methods. Participants stated that they would prefer the anesthesia method that the surgeon sees fit with 36.% most frequently. 14.2% of the participants knew that starvation was required 6 hours before the operation and this was determined as the only information difference for the surgical branches between internal and surgical sciences branches. 87.4% of participants stated that they had regional anesthesia. When the concerns about anesthesia are examined; The most frequent cause was anxiety to awaken from anesthesia with 44.6%. Results: Anesthesiologists should better introduce themselves, explain the practices that will be done from the preoperative period to include the postoperative period, and increase the awareness of the patients about the anesthetist and the duty fields. Various written and visual materials should be used for this purpose. Thus, by providing information, preoperative anxiety is decreased and patient satisfaction is increased.