Orman Fakültesi Eğitim ve Araştırma ormanında su potansiyelinin belirlenmesi ve değerlendirme olanakları
- Tez No: 46644
- Danışmanlar: PROF.DR. NECDET ÖZYUVACI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
ÖZET Hızlı nüfus artıcı ve sanayileşmenin getirdiği en büyük groolem çevre kirliliğidir, Çeşitli kirleticiler tarafından kirletilen doğal kaynakların kullanım alanları sınır lanmaktadır. Bu kaynaklardan faydalanmak bazen tamamen imkansız hale gelmekte, basen de yeniden kullanılabilir duruma getirebilmek için çak büyük masraflar gerekmektedir. Bu doğal kaynaklardan sn önemli si sudur» Canlı yasamı için vazgeçilmez bir unsur olan suyun istenen düzey ve kalitede elde edilebilmesi gün geçtikçe zorlaşmaktadır. Bu görüşler ışığı altında i.ü. Orman Fakültesi Eğitim ve Araştırma Ormanının su potansiyeli ve kullanım olanakları incelenmiş ve aşağıdaki bilgiler elde edilmiştir? - Araştırma alanının toplam alanı 747.8 hektardır, İklimi nemli, mezatermal, deniz iklimi etkisine yakın bir iklime sahip tir, ? - Havzalardaki drenaj yoğunluğu değerleri küçük değerler almakta ve buna göre röliyefin alçak, olduğu, arazinin sık bir vejetasyon örtüsü sık kaplı olduğu ortaya çıkmaktadır. - Havzalar içinde en alçak ortalama yüksekliğe sahip olan havsa i numaralı havza (38,05 m») ve en yüksek havza ise 15 numaralı havza (187.81 m,)'dir. Genel olarak alçak bir karakteristik gösteren havzalara düşen yağış çoğunlukla yağmur şeklinde düşmektedir. - Birinci parselde yağış ile dere akımı arasındaki ilişki ortaya konabilmiş fakat sediment miktarı ile ilişki kurulamamış tır, ikinci parselde ise yağış akım-sediment arasındaki ilişki tesbit edilebilmiştir. Yağısın artması, dere akımını, bu da sediment miktarını arttırmaktadır, - Derelerde tasman sediment incelendiğinde en fazla sediment (235,82 mg/lt) ile II, derede,, en az sediment ise (136.44 mg/lt) ile VII. derede tesbit edilmiştir. Şenel olarak bakıldığında sediment miktarı yüksek değildir. Suların fiziksel ve kimyasal analizlerine ilişkin sonuçlarda aşağıda verilmiştir? - pH değeri en düşük olan kaynak (6,3) değeri ile 16» kaynak ve en büyük pH değerine sahip olan 7.6 değeri ile 2 ve 3. kaynak la r d ı r.“66”~ Elektrik! iletkenlik bakımından en küçük değere sahip olan değeri ile 16. kaynakta görülmektedir. - En büyük kalsiyum sertliği (387.5 CaCÖ3~mg/lt) değeri ile 14. kaynak, en küçük kalsiyum sertliği (16 CaC03~mg/lt) değeri ile 16. kaynakta görülmektedir. 4 - En büyük magnezyum sertliği (24.3 Mg-mg/lt) değeri ile 14. kaynak, en küçük magnezyum sertliği (2.5 Mg-mg/lt) değeri ile 7. kaynakta görülmektedir. - Klorür bakımından en büyük değer (91.2 Cl-mg/lt) değeri ile 14. kaynakta, en küçük klorür değeri (20.6 Cl-mg/lt) değeri ile 8 numaralı kaynakta görülmektedir. - Alkalinite bakımından en büyük değer (385.1 HC03-mg/lt) değeri ile 14. kaynakta, en küçük alkalinite değeri (15.3 HC03- mg/lt) değeri ile 16. kaynakta görülmektedir. ~ Organik madde bakımından en büyük değer (2.9 02-mg/lt) değeri ile 20. kaynakta, en küçük organik madde (1.0 02-mg/lt) değeri ile 8. kaynakta görülmektedir. - Sodyum miktarı bakımından en büyük değer (46.7 mg/lt) değeri ile 14. kaynak, en küçük sodyum miktarı (11.3 mg/lt) değeri ile 1. kaynaktır. Fiziksel ve kimyasal analizler sonucunda kaynaklar arasında en iyi kalitede olan 16. kaynak alarak görülmekte, en kötü kaynak olarak ise 14. kaynak olarak görülmektedir. Su kaynaklarının değerlendirilmesi için kurulacak bir tesisin maliyeti elde edilecek faydalar karsısında çok düşük düzeylerde kalmaktadır. Su kalitesi iyi ve verimi devamlı olduğundan bu tesisin sürekli çalıştırılması mümkün olacaktır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY WATER RESEOURCES AND THEIR USABILTY POTENTIALS IN EXPERIMENTAL FOREST OF FORESTRY FACULTY. Today one of the most important problems is pollution created by raoid increasing o-f the world population and industrialization. Water and water reseurces being a vitaly important natural sources are being polluted all over the world, and demends -for domestic and inddustrial clean water are increasing day by day» In this study, water resources and their usabilty potentials in Experimental Forest o-f Foresty Faculty were evaluated» As the results? - Studv area is 747» S hectares and has Humid-, Mezothermal, close to oceanic e-f-fect climatic type» - In the watersheds o-f the study area drainage densitv values are relatively small and topography is not rough and vegetation covers are dense '-forests. - Mean elevation in watershed- i is 38.05 m. and in watershed-15 is 187,8 m» above sea level» Naturally, psecipitat ion mainly -falls as the rain on the watersheds» - On the first experimental o lot, the relation between precipitation and stream- flow is realised» but sediment yield hasn't given an important correlation» On the second experimental plots there in a visible relation between precipitation and stream -flow-sediment yield» Where rain-fall increase» sediment yield and stream -flow showed increasing» - Suspended sediment measurements showed that the highest suspended sediment concentration amoung the creeks is in creek- II (235.82 mg/lt) and the lowest is in creek-VII (136.44 mg/lt» ) - According to laboratory measurements» pH values o-f springs ranked -from 6,3 to 7.6 and electrical conductivity values changed between 110 microm hos/cm and 839 mi cram has/cm - With in the springs water color measurements ranked -from 2 unit (springs 15) and 32.7 unit (spring 20)»“68”".~ Turbidity values were between 1.7 and 7.? unit and the Highest value was -found in spring 20, - Total hardness values were between 47,6 mg/lt CaCD3 -and 4E7.7 mg/lt CaC03. - Chloride concentrations measured on samples of 20 sorinqs were 20,6 Cl-mg/lt in spring 8 and 91,2 CI -mg/lt in so ring 14. - Alkalinity values of the spring water samples were i 5., 3 HC03 mç/lt as the lowest and 385,1 HC03~mg/lt as the highest level. - As the results of organic matter concent fat ion measurements, values ranked between 1.0 mg/lt 02 and 2.9 mg/lt - Natrium concentration of the water samples were 11.3 mg/lt in spring 1 and 46.7 mg/lt in soring 14.. - After all physical and chemical water quality analysed, properties of the water of spring 16 is the mnst suitable for dornest i c use » -o i,Q_