COVİD-19 pandemisinin Samsun ilindeki beş hastanede kulak burun boğaz bölümü hasta hizmet üretimi üzerine etkilerinin saptanması
- Tez No: 676994
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SENEM ÇENGEL KURNAZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Amaç: Covid-19 pandemisi döneminde 1 Mart-31 Mayıs tarihleri arasında, Samsun ili genelinde Kulak Burun Boğaz Bölümünce verilen poliklinik ve ameliyathane hizmetlerini 2017-2018-2019 yıllarındaki aynı tarih aralığında verilen hizmetler ile karşılaştırmak ve meydana gelen değişiklikleri incelemek amaçlanmıştır. Bu sayede pandemi dönemindeki hizmetleri değerlendirip, önümüzdeki olası pandemilerde Kulak Burun Boğaz Bölümü olarak hangi hizmetlere öncelik verilmesi, hangi önlemlerin alınması ve hastalara sağlık hizmetlerinin sunumunda dikkat edilmesi gerekenlerle ilgili bir fikir oluşturmak planlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Samsun ilindeki 5 hastanenin 2017-2018-2019 ve 2020 yıllarında Mart, Nisan ve Mayıs aylarındaki poliklinik ve ameliyat başvuru sayıları, hastanelerin hasta bilgi yönetim sistemleri aracılığı ile tarandı. Poliklinik ve ameliyathane başvuru sayıları; yıllara, tanılara ve hastanelere göre değerlendirildi. Pandemi dönemi ve önceki dönemler arasında fark olup olmadığı istatistiksel olarak incelendi. Bulgular: Dört yılda tüm hastanelere toplam 206.897 başvuru tespit edildi. Bu başvuruların 202.117'si (% 97,6) poliklinik başvuruları, 4.780'i (%2,4) ameliyat başvurularıydı. Pandemi öncesi başvurulardaki; kadın hasta oranı %52,5 erkek hasta oranı %47,5'ti. Pandemi döneminde bu oran kadınlarda %50,2'ye gerilerken erkeklerde %49,8'e yükseldi. Başvuruların hastanelere dağılımı şu şekildedir; Ondokuz Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi 22.478, Samsun Eğitim ve Araştırma Hastanesi 59.483, Gazi Devlet Hastanesi 103.912, Samsun Medical Park Hastanesi 12.071, Samsun Medicana Hastanesi 8.953.
Özet (Çeviri)
Objective: The purpose is to investigate the differences in hospital outpatient clinic and surgery services provided by the otorhinolaryngology department between the pandemic and pre-pandemic periods of March 1-May 31 in 2020 and the same period in 2017-2018-2019 throughout Samsun, Turkey. By doing so, we hope to gain a better understanding of how to deliver services to patients, as well as what hospital services should be prioritized and what measures should be made in the event of a future pandemic in Otorhinolaryngology. Materials and Methods: The total number of outpatient and surgery admissions to five hospitals in Samsun province were rewieved at specified years and months. The data was described and evaluated based on the type of admission, the year of admission and the hospital. The obtained data were analyzed statistically. Results: Total number was 206,897 at five hospitals in four years. 202.117 (97.6%) were outpatient, 4.780 (2.4%) were surgery admission. In the the pandemic years; the rate of female patients were 52.5%, male patients were 47.5%. During the pandemic, this rate decreased to 50.2% for women and increased to 49.8% for men. The distribution of patients' number according to admission hospital is as follows; Ondokuz Mayıs University Medical Faculty Hospital 22.478, Samsun Training and Research Hospital 59.483, Gazi State Hospital 103.912, Samsun Medical Park Hospital 12.071, Samsun Medicana Hospital. 8.953.