Tiroidektomi sonrası baş ve boyun ağrısı üzerine preoperatif bilateral büyük oksipital sinir bloğunun etkisi
The effect of preoperative bilateral greater occipital nerve block on neck pain and headache following thyroidectomy
- Tez No: 466473
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SUNA AKIN TAKMAZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Giriş Ve Amaç Tiroidektomi sonrasında pek çok hasta insizyon ağrısına ek olarak boyunda ve oksipital bölgede lokalize baş ağrısından da şikâyet etmektedir. Operasyon süresince uygulanan boyun ekstensiyonu bu durumun olası sebebi olarak gösterilmektedir. Cerrahi sırasında daha iyi eksplorasyon sağlanabilmesi amacı ile hastanın boynu omuz altı destekle düşürülerek tam ekstansiyona alınmaktadır. Bu pozisyonel komponentin tiroid cerrahisi sonrası postoperatif ağrı üzerine etkisi ile alınacak önleyici tedbirlerin, ağrı skorları ile analjezik tüketimi üzerine etkisi belirsiz olup, literatürde bu konuda yapılmış az sayıda çalışma bulunmaktadır. Bu çalışmada tiroid cerrahisi sonrası ağrı tedavisinde, preoperatif olarak uygulanan bilateral GON blokajının, postoperatif kesi yeri ağrısı, oksipital baş ağrısı ve boyun ağrısı üzerine olan etkileri yanı sıra analjezik tüketimi, ilave analjezik gereksinimi, yan etki sıklığı ve hasta memnuniyeti üzerine olan etkilerinin araştırılması amaçlanmıştır. Gereç Ve Yöntem 2013-2017 yılları arasında elektif total tiroidektomi ameliyatı olan ve postoperatif ağrı tedavisi için preoperatif dönemde bilateral GON blokajı uygulanan ve uygulanmayan, yaşları 18-65 arasında, ASA skoru I-II olan 100 hastanın sonuçları, dosya taraması ve telefon yolu aracılığıyla, retrospektif olarak değerlendirildi. Blok grubunda (Grup B, n = 50) anesteziden 30 dakika önce 2 ml % 0.5 bupivakain ile bilateral GON bloklajı uygulandı. Kontrol grubunda ( Grup K, n=50) blok uygulanmadı. Postoperatif dönemde hastaların tümüne standart postoperatif ağrı tedavisi uygulandı. Postoperatif ağrı şiddeti; kesi yeri, baş ve boyun olmak üzere 3 ayrı bölgede, istirahatte ve hareketle, 12, 24, 36 ve 48. Saatlerde, Vizüel Anolog Skala(VAS) ile değerlendirildi. İlave analjezik gereksinimi, yan etkiler ve hasta memnuniyeti kaydedildi. Bulgular Yaş, cinsiyet, boy, kilo, ASA skoru, anestezi zamanı ve ameliyat süresi açısından gruplar arasında anlamlı fark yoktu.
Özet (Çeviri)
Background and Goal of Study After thyroidectomy, many patients complain of incisional headache and localized headache in the occipital region. The neck extension applied during the operation is shown as a possible cause of this condition. In order to provide better exploration during surgery, the patient's neck is lowered with shoulder support and taken to full extension. The effect of this positional component on the postoperative pain after thyroid surgery is not clear on pain scores and analgesic consumption, and there are few studies in the literature on this issue. In this study, it was aimed to investigate the effects of preoperative bilateral GON blockade, postoperative incisional pain, occipital headache and neck pain, analgesic consumption, additional analgesic requirement, side effect frequency and patient satisfaction in thyroid surgery pain treatment. Materials and Methods The results of 100 patients with elective total thyroidectomy between the years of 2013 and 2017 and between the ages of 18-65 and ASA score I-II who had not undergone bilateral GON blockade in the preoperative period for postoperative pain treatment were evaluated retrospectively via file screening and telephone pathway . Bilateral Gon blockade with 2 ml of 0.5% bupivacaine was administered 30 minutes before anesthesia in the block group (Group B, n = 50). In the control group (Group K, n = 50) no block was applied. Standard postoperative pain treatment was applied to all patients postoperatively. Postoperative pain severity; (VAS) at 3, 12, 24, 36 and 48 hours, with resting and moving, in 3 different regions including the incision site, head and neck. Additional analgesic requirement, side effects and patient satisfaction were recorded. Results There was no significant difference between groups in terms of age, sex, height, weight, ASA score, time of anesthesia and duration of operation.