Femoropopliteal tıkayıcı hastalıklarda dirksiyonel aterektomi orta dönem sonuçlar
Midterm results of directional atherectomy in the treatment of femoropopliteal occlusive disease
  1. Tez No: 466472
  2. Yazar: İBRAHİM YILDIZHAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ADİL POLAT
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Bağcılar Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 36
Özet
Amaç: Bu çalışma femoropopliteal tıkayıcı hastalıklarda direksiyonel aterektomi orta dönem sonuçlarını analiz etmek amacıyla tasarlanmıştır. Hastalar ve Yöntemler: Haziran 2014-Aralık 2016 tarihleri arasında femoropopliteal tıkayıcı hastalıkları nedeniyle endovasküler direksiyonel aterektomi uygulaması yapılan hastaların sonuçları önceden oluşturulmuş bir veri tabanından ve hastane kayıtlarından elde edilen verilerden retrospektif olarak değerlendirilmiştir. İncelenen hasta grubu 21 vakadan oluşmaktadır. Hastaların ortalama yaş 59.7±7.9 (45-77) olmuştur. Hastaların demografik özellikleri, Fontaine ve Rutherford sınıflamalarına göre işlem öncesi ve sonrası semptomatik evreleri, TASC II ye göre lezyon tipleri analiz edildi. İşlem öncesi BT anjiyografi, son çekilen BT anjiyografi, Doppler USG ye göre de hedef damar açıklık oranları analiz edildi. Veriler niteliklerine göre Wilcoxon/sum rank ve ki-kare testiyle karşılaştırıldı. Bulgular: Tüm hastalarda teknik başarı sağlandı ve işle sonrası tüm hastalarda klinik düzelme görüldü. Bir hastada (%4.8) lezyon bölgesine yeniden işlem gerekli oldu. Bir hastamızda (%4.8) geç dönemde diz altı ampütasyon gelişti. İşlem sonrası majör ampütasyon geçirmeden ortalama takip süresi 1.6±0.8 (0.4-2.8) yıl oldu (toplam 31.6 hasta/yıl). Majör ampütasyon olmadan sağ kalımın Kaplan-Meier testi ile analizinde altı ay ve bir yılda sırasıyla %100 ve %94.1±%5.7 oldu. İşlem ile ilgili mortalite izlenmedi. Hastalarda damar açıklığının ortalama korunma süresi 1.4±0.9 (0.1-2.7) yıl oldu. Yeniden işlem gerekmeden sağ kalımın Kaplan-Meier testi ile analizinde bir ve iki yılda %93.3±%6.4 ve 2.5 yılda %62.2±%25.8 oldu. İşlemden sonra hastaların 7'sinde (%33.3) klodikasyo tekrarladı. Hastaların işlem sonrası klodikasyosuz ortalama takip süresi 1.4±0.9 (0.0-2.8) yıl oldu (toplam 28.9 hasta/yıl). Klodikasyo olmadan sağ kalımın Kaplan-Meier testi ile analizinde altı ay bir ve iki yılda sırasıyla %84.2±%8.4 , %67.4±%11.0 ve %59.9±%12.0 oldu. Klodikasyo gelişen hastalarda istatistiksel anlamlı olarak bulunan tek fark sigara kullanımı oldu (%50, p=0.047). Tartışma: Çok fazla komorbid faktörleri olan, kompleks lezyonları olan hastalarda yüksek başarı sağlayan, az sayıda komplikasyonu olan, endovasküler olarak anında komplikasyonları giderilen ve iyi açıklık oranlarına sahip direksiyonel aterektomi avantajlıdır. Direksiyonel aterektomi yapılan hastaların sonuçlarının iyi olması, hastaların cerrahi şansını yitirmemesi, kısa hastane yatışları, işleme bağlı mortalitenin olmaması nedeniyle femoropopliteal tıkayıcı hastalıklarda aterektominin ilk tedavi seçenekleri arasında olabilir.
Özet (Çeviri)
Objective: This study was designed to analyze the midterm results of directional atherectomy in the treatment of femoropopliteal occlusive disease. Patients and Methods: The study population consists of patients operated for directional atherectomy from June 2014 to December 2014 for treatment of femoropopliteal occlusive disease. The data were obtained from a preformed database and hospital records and the data were analyzed retrospectively. There were 21 patients and they were aged 59.7±7.9 (45-77) years in average. The demographic characteristics, preoperative and postoperative symptoms according to Fontaine and Rutherford classifications and lesion types according to TASC-II classification were analyzed. The patency rates were analyzed from the preoperative and postoperative CT angiography and Doppler USG. The data were analyzed with Wilcoxon sum rank test or chi square tests where appropriate. Results: Technical success and symptomatic improvement were achieved in all patients. One patient (4.8%) required target lesion revascularization (TLR). Another patient (4.8%) had to be amputated below the knee level. The major amputation free survival was 1.6±0.8 (0.4-2.8) years which was adding up to 31.6 patient/years. In Kaplan-Meier analysis major amputation free survival rates at 6 months and 1 year were 100% and 94.1%±5.7%, respectively. There was no mortality. The average duration of patency was 1.4±0.9 (0.1-2.7) years. The 1, 2 and 2.5 TLR-free survival rates were 93.3%±6.4%, 93.3%±6.4% and 62.2%±25.8%, respectively. Claudication recurred in 7 patients (33.3%) after the procedure. Claudication free survival was 1.4±0.9 (0.0-2.8) years in average which was adding up to 28.9 patient/years. 6 months, 1 year and 2 years Claudication free survival rates were 84.2%±8.4%, 67.4%±11.0% and 59.9%±12.0%, respectively. The only parameter to show statistical significance in recurrent claudicants was tobacco use (50%, p=0.047). Discussion: directional atherectomy has advantages for patients with many comorbidities, complex lesions. Has high success rates, low complication frequency and complications may also be corrected endovascularly at the instant. The patency rates are satisfactory. Directional atherectomy may be a treatment of choice in patients with femoropopliteal occlusive disease for the good outcome results, low mortality, short hospital stays and ongoing chance of surgery.