Ambulans ile acil servise getirilen hastaların genel özellikleri, tanılarının incelenmesi ve değerlendirilmesi
General patients with emergency service with ambulance properties, investigation of diagnosis and evaluation
  1. Tez No: 466474
  2. Yazar: ERGÜL KOZAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZLEM GÜNEYSEL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Dr. Lütfi Kırdar Kartal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
Giriş ve Amaç Çalışmamızda acil servise ambulans ile başvuran hastaların demografik özellikleri, ambulansta ve acil serviste aldıkları tanıların uygunluğu karşılaştırılmıştır. Ortalama insan ömrünün artması ile beraber sağlıklı yaşamın önemi de artmıştır. Bu nedenledir ki etkin ve acil müdahalenin adresi olan acil servisler ve acil sağlık hizmeti veren ambulanslara büyük görev düşmektedir. Komplike olan vakaların çözüm adresi olan 3. basamak acil servislerde hızlı müdahalede kilit noktalardan biridir. Bu merkezlere ambulansların uygun hastaları nakil etmeleri bu süreçte önemli rol almaktadır. Acil servislerde daha kaliteli sağlık hizmetine nasıl ulaşılabileceği hedeflenmektedir. Gereç ve Yöntem Çalışmamız 01.11.2014 ile 30.11.2014 tarihleri arasında acil servisimize ambulans ile getirilen 633 hasta incelenerek yapılmış prospektif kesitsel bir çalışmadır. Çalışmadaki hastalar hakkındaki verilere hastayı ilk karşılayan acil tıp hekimi tarafından oluşturulan hasta bilgi kayıt ve yönetim sisteminden ulaşılmıştır. Hastaların acil servise en çok hangi semptom ve nedenler ile ambulans ile getirildiği değerlendirilmiştir. En sık hangi saat dilimlerinde ambulans ile başvuru yapıldığı, getirilen hastaların demografik özellikleri ve acil servisten taburculuğundaki son durumu kayıt edilerek değerlendirilmiştir. Olguların sonlanım şekillerine hastayı ilk karşılayan acil tıp hekimi tarafından oluşturulan hasta otomasyon sisteminden ulaşılmıştır. x Bulgular Çalışmamız 01.11.2014 ile 30.11.2014 tarihleri arasında acil servisimize ambulans ile getirilen ve dahil edilme kriterlerine uygun toplam 633 hasta incelenerek yapılmıştır. Çalışmamızda incelenen olguların %56,5'i erkek (n=358), %43,5'i kadın (275) hastadır. Olguların yaşları 1 ile 110 arasında değişmekte olup ortalaması 53,10±24,59 yıldır. Vakaların üçte birinden fazlası geriatrik yaş grubuna aittir. Hastaların yarısına yakını 16:00-24:00 saatleri arasında acile başvurmuştur. Taşınan vakaların çoğu travma hastasıdır. Ambulans ile getirilen vakaların çoğu evden alınmıştır. Vakaların çoğu acil servisten ayaktan tedavi alarak taburcu edilmişlerdir. Sonuç Acil servise ambulans ile getirilen vakalar daha çok geriatrik yaş grubu olmakla beraber bu yaş grubunun acil servise başvuruları günün 24 saati benzer oranlarda saptanmıştır. Tanılar incelendiğinde en çok travmaya maruz kalmış hastalar ve nörolojik sistemi ilgilendiren hastalar ambulans ile getirilmiştir. Taşınan hastaların geneli incelendiğinde gece yarısından sonra yapılan başvuru anlamlı olarak düşük saptanmıştır. Ambulans ve acil servis tanı uygunlukları incelendiğinde genel itibariyle tanılar uyumlu olmakla beraber uyumun en düşük olduğu grup ileri yaş(85 yaş üstü) hasta grubudur. Ayrıca vakayı nakleden ekiplerin doktorlu, paramedikli veya ATT' li olması tanı uyumunu etkileyen bir faktör değildir.
Özet (Çeviri)
Introduction and purpose In our experiment . the patients in Emergency Medicine who apply to hospital by ambulance demographic characteristics and then diagnoses they got are compared. With an increase in the average life span, the importance of healthy life has also increased. Which is why emergency services and emergency ambulances are the majör tasks for effective and urgent intervention. Rapid intervention is the key point in the 3rd level emergency services, which is the solution address for complicated cases. It is important for these centers to transfer ambulances to appropriate patients. Materials and Methods Our experiment was a prospective cross-sectional study between 01.11.2014 and 30.11.2014 on 633 patients. in the study patient created by an emergency medical practitioner who first met the patient Information registration and management system. Emergency care of patients most often brought with ambulance with which symptoms and causes checked. The most common time zones are ambulance applications, the demographic characteristics of the patients and the last situation in the emergency serviceman's discharge are recorded checked. Emergency medical practitioner who first met the patient to the outcome forms of the cases has been achieved by the patient automation system. Findings In our experiment %56.5 of the cases were male(n=358) and %43.5 were female(n=275). The ages of the cases ranged from 1 to 110 years with an average of 53.10 ± 24.59 years. More than one third of the case belongs to geriatric age group. Near to half of the patients apply to emergency medicine in 16:00-24:00 hours. Most of the cases that are carried are trauma patients. Most of the cases brought from the house. Most of the cases were discharged. Results The cases brought by the emergency service ambulance are mostly the geriatric age group Together with this age group, the emergency service applications were found at similar rates 24 hours a day. When diagnosed, the most traumatized patients and the neurological system the patients who were interested were brought by ambulance. At the time of general examination of the moving patients, the application made after the third semester was significantly low. Ambulance and emergency service when the diagnostic suitability is examined is very low in over 85 years old patients. In addition, being a doctor, paramedic or ATT is not a factor affecting diagnostic compliance.