Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Alerji ve İmmünoloji Polikliniği'ne solunum yolu şikayetleri ile başvuran 5 yaş ve altı çocuklarda inhaler mantar alerjisi sıklığı ve ilişkili faktörler
Frequency of mold allergy and associated factors in children aged 5 and under that presented with respiratory complaints to Pediatric Chest Diseases, Allergy and Immunology Outpatient Clinic in the Medical Faculty of Eskişehir Osmangazi University
  1. Tez No: 466500
  2. Yazar: AYŞE AĞAOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. UĞUR BİLGE
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Alerji deri testi alerjik duyarlılığı saptamak için kullanılan standart bir yöntemdir. Solunum alerjenleri coğrafi bölge, iklim, yerleşim özelliklerine göre değişkenlik göstermektedir. Bu alerjenlerden mantarlar, evlerde özellikle nemli-ıslak yerlerde, banyo ve mutfaklarda, iyi havalanmayan karanlık köşelerde, havalandırma sistemlerinde, saksı diplerinde, bozulmuş sebze ve meyvelerde görülmektedir. Çalışmamızda 01/01/2010 – 31/12/2014 tarihlerinde Çocuk Alerji ve İmmünoloji Polikliniği'ne başvuran hastalardan 616 tanesine prick deri testi uygulanmıştır. Bu hastalardan inhaler mantar alerjisi pozitif çıkan 40 hasta ve prick testi tamamen negatif olan 60 hasta kontrol grubu olacak şekilde toplamda 100 hasta çalışmamıza dahil edilmiştir. Test yapılan hastalardan 40 tanesinde (%6) inhaler küf mantarı alerjisi pozitif olarak bulunmuştur. Küf mantarları içinde en yaygın olanı %62.5 ile A. Alternaria'dır. 2. Sırada %32.5'lik oranda Cladosporium yer almaktadır. Küf mantarı pozitifliği olan hastaların, %85'inde astım, %87.5'inde alerjik rinit semptom varlığı, %25'inde atopik dermatit, %20'sinde gıda allerjen duyarlılığı, %45'inde soğuk algınlığı olmadan wheezing görüldüğü tespit edildi. Test pozitifliği olan hastalardan %78.3'ü apartman dairesinde, %22.7'si müstakil evde yaşamakta ve %70.2'si kaloriferle, %27'si soba, %2.8'i de diğer ısınma yöntemleriyle ısınmakta idi. Küf mantarı pozitif hasta grubunun %29.7'sinin evinde gözle görülür şekilde küf olduğunu, %21.6'sının evde evcil hayvan beslediğini, %54'ünün de evinde sigara içildiğini tespit ettik. Sonuç olarak inhaler küf mantarı alerjisinin birçok alerjik şikayetle ilişkili olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The skin prick test is the standard method used to detect allergic sensitivity. Respiratory allergens vary by geographical region, climate and characteristics of settlement. Mold, one of these allergens, grows indoors particularly inmoist and wet surfaces, bathrooms and kitchens, dark areas not ventilated appropriately, under flower pots, and in rotten fruits and vegetables. For the purpose of this study, the skin prick test was administered to 616 patients that presented to Pediatric Chest Diseases, Allergy and Immunology Outpatient ClinicofOsmangazi University Hospital between January 1, 2010 and December 31, 2014. The study was conducted with a total of 100 patients, i.e. 40 patients that developed positive reaction to mold and – as a control group – 60 patients that developed totally negative reaction to mold. In the group, 40 patients (6%) were allergic to inhaled mold. Of these 40 patients, 27 were male (67.5%) and 13 were female (32.5%). The study shows that the most common type of mold was A. Alternariawith the rate of 62.5%, which is followed by Cladosporium(32.5%). Symptoms seen in patients with positive reaction to inhaled mold include asthma (85%), allergic rhinitis (87.5%), atopic dermatitis (25%), sensitivity to food allergens (20%), and wheezing when common cold symptoms are not present (45%). In the group, 78.3% of patients were living in apartments and 22.7% were living in detached houses. The heating methods used in patients' dwelling werecentral heating (70.2%), heating stoves (27%), and other methods (2.8%). The results show that there was mold visible to the naked eye in the home of 29.7% of patients, there was a pet in the home of 21.6% of patients, and smoking was allowed in the home of 54% of patients. As a consequence, inhaled mold allergy is associated with several allergic complaints. Taking required measures in the houses of individuals with mold allergy is likely to reduce allergy symptoms.