BACTEC Plus Aerobic / F ve BACTEC Plus Anaerobic / F otomatize erişkin kan kültür şişelerindeki izolatların üremelerinin ve üreme zamanlarının karşılaştırılması
Comparison of the growth and growth durations of the isolates in the BACTEC Plus Aerobic / F and BACTEC Plus Anaerobic / F of the automated adult blood culture bottles
- Tez No: 466501
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜL DURMAZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Dolaşım sistemi enfeksiyonları, antimikrobiyal ve destekleyici tedavilere rağmen morbidite ve mortalitenin önde gelen nedenleri olmaya devam etmektedir. Bu nedenle erken tanısı ve uygun tedavi edilmesi klinik açıdan önemlidir. Kan kültürleri dolaşım sistemi enfeksiyonlarının tanısında altın standart yöntemdir. Bu çalışmada, Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Tıp Fakültesi, Tıbbi Mikrobiyoloji Anabilim Dalı laboratuvarına bir yıl boyunca erişkin servislerden transport kurallarına uygun olarak gelen kan kültür setleri değerlendirmeye alınmıştır. Kan kültür setlerini oluşturan BACTEC Plus Aerobic/F ve BACTEC Plus Anaerobic/F kan kültür şişeleri, üreyen izolatlar ve üreme zamanları açısından karşılaştırılmıştır. Pseudomonas sp, acinetobacter sp ve fungus üremelerinin çoğu anaerobik şişeye kıyasla aerobik şişede tespit edilmiştir ( P < 0.05 ). E.coli, Serratia marcescens izolatları ise aerobik şişeye kıyasla anaerobik şişede daha fazla tespit edilmiştir ( P < 0.05 ). Ortalama pozitif sinyal süreleri aerobik ve anaerobik şişeler için sırasıyla 18.5 ve 20.9 saat bulunmuştur. İlk 72 saat içerisinde klinik açıdan anlamlı bakteri ve mantar izolatlarının sırasıyla %97.2 ve % 94.9 'u tespit edilmiştir. Pozitif sinyal veren kan kültür şişelerinde gram pozitif kok, non fermenter gram negatif basil, gram pozitif basil ve fungus üremelerinin çoğu aerobik şişede daha erken tespit edilmiş ve aradaki fark anlamlı bulunmuştur. Serratia marcescens dışındaki Enterobacteriaceae ailesi için anaerob kan kültür şişesinde aerob şişeye göre daha erken pozitif sinyal izlenmiştir. Pozitif sinyal veren kan kültürlerinde artan kan volümü ile tespit edilen izolat sayısı artış göstermiştir ama artan kan volümü ile pozitif sinyal süreleri arasında anlamlı bir fark bulunamamıştır. Bu verilere göre Enterobacteriaceae gibi fakültatif anaerop bakterilerin sebep olduğu kan dolaşımı enfeksiyonlarının hızlı tespitinde, aerob ve anaerob kan kültür şişelerinin birlikte kullanımının ve alınan kan hacminin çok değerli olduğu sonucuna varılmıştır. Anahtar Kelimeler : Kan kültürü, üreme zamanı
Özet (Çeviri)
Despite the antimicrobial and supportive treatments, circulatory system infections remain leading causes of morbidity and mortality. Therefore, early diagnosis and appropriate treatment are clinicially important. Blood cultures are the gold standard method for diagnosing of the circulatory system infections. In this study, during the year blood culture sets received from adult services in Eskişehir Osmangazi University Faculty of Medicine were accepted by Department of Medical Microbiology according to the transportation rules. BACTEC Plus Aerobic / F and BACTEC Plus Anaerobic / F blood culture bottles, which produced blood culture sets, were compared in terms of growth durations and isolates. Most of the Pseudomonas sp, Acinetobacter sp, and fungus growth were detected in aerobic bottles compared to anaerobic bottles (P < 0.05). E. coli and Serratia marcescens isolates were detected more in the anaerobic bottle than in the aerobic bottle (P < 0.05). Mean positive signaling durations were 18.5 and 20.9 hours for aerobic and anaerobic bottles, respectively. Within first 72 hours, clinically significant bacterial and fungal isolates were detected as 97.2% and 94.9%, respectively. Most of fungi, gram positive bacterias such as cocci, bacilli and non-fermenter gram negative bacilli were detected earlier in the aerobic blood culture bottles among all blood culture bottles giving a positive signal and the difference was found to be significant. An earlier positive signal was observed on the anaerobic blood culture bottles for Enterobacteriaceae isolates except Serratia marcescens compared to the aerobic blood bottles. The number of isolates detected in the blood culture bottles giving positive singnals increased by increasing the blood volume but there was no significant difference between positive signal durations by increasing the blood volume. According to these results, the simultaneous use of aerobic and anaerobic blood culture bottles and the blood volume obtained are very significant in the rapid detection of blood circulation infections by facultative anaerobic bacteria such as Enterobacteriaceae. Key Words : Blood culture, growth duration