Zonguldak Bölge Müdürlüğü ormanlarında yaşayan noctuidae (Lepidoptera) türleri
The forest noctuidae species of Zonguldak regional administration
  1. Tez No: 46652
  2. Yazar: AHMET HAKYEMEZ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. TORUL MOL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
V. ÖZET Noctuidae (Lepidoptera) türlerinin büyük çoğunluğu alçak boylu bit kilerde, bir kısmı da çeşitli orman ağaçlarında zarar yaparlar. Genellikle polifag türler olup konukçularına sıkı sıkıya bağlıdırlar. Bu familyaya dahil türlerin tırtılları bitkilerin yaprak, sürgün ve tomurcuklarında zarar yapar lar. Araştırmamızda öncelikle yurdumuzda mevcut yerli ve yabancı litera tür gözden geçirilerek Türkiye Noctuidae türleri tespit edilmiştir. Mevcut eserler incelenerek Türkiye ve çevresinde yaşadıkları bilinen türler hakkın da bir ön bilgi edinilmiştir. Zonguldak Bölge Müdürlüğü ormanlarında çeşitli yöntemlerle topla nan Noctuidae türleri teşhis edilmiş, bazı önemli türlerin arazide ve labora- tuvar koşullarında biyolojileri saptanmıştır. Zonguldak Orman bölge Müdürlüğü sahası içinde yapılan çalışmalar sonucunda 42 farklı tür elde edilmiştir. Bu türler 12 alt familya başlığı al tında aşağıda verilmiştir. Noctuinae altfamilyası: Noctua comes (Hübner), Noctua pronuba (Linnaeus) Agrotis ipsilon (Hufnagel), Agrotis spinifera (Hübner), Agrotis tritici (Linnaeus). Plusiinae altfamilyası : Autographa gamma (Linnaeus), Diachrysia chrysitis (Linnaeus), Trichoplusia ni (Hübner), Chrysodeixis chalcites (Es- per) Catocalinae altfamilyası : Catocala conversa (Esper), Catocala eloca- ta (Esper), Dysgonia algira (Linnaeus), Prodotis stolida (Fabricius). 108Chloephorinae altfamilyası : Hylophilina bicolorana (Fuesssly), Bena prasinana (Linnaeus) Hypeninae altfamilyası : Paracolax derivalis (Hiibner) Cucuilliinae altfamilyası : Dasycampa erythrocephala (D.S.), Dasy- campa rubiginea (D.S.) Aporophyla australis (Boisduval), Litophane orni- topus Hufnagel, Agrochola helvola (L.) Ophiderinae altfamilyası : Lygephila craccae(Den\s and Schiff). Acontiinae altfamilyası : Acontia lucida (Hufnagel) Amphipynnae altfamilyası : Calymnia trapezina (Linnaeus), Spodop- tera exiqua (Hub.) Spodoptera littoralis (Boisduval), Hydrillula pallustris (Hiibner), Amphipyra pyramided (L.) Heliothinae altfamilyası : Axylia putris (Linnaeus), Heliothis peltigera D.S., Helicoverpa armigera (Hiibner), Rhodocleptria incamata (Freyer). Acronictinae altfamilyası : Diloba caeruleocephala(L'mnaeus), Apate- le psi (Linnaeus) Acronicta megacephala (D.S.), Acronicta rumicis (Linna eus). Hadeninae altfamilyası : Panolis flammea (D.S.), Orthosia cruda (D.S.), Orthosia stabilis (D.S.), Perigrapha i-cinctum (D.S.), Discestra tri- folii (Hufn.), Mamestra brassicae (Linnaeus). Aynı zamanda türlerin konukçu bitkileri ile toplandıkları tarihler de verilmiştir. Panolis flammea (D.S.), Perigrapha i-cinctum (D.S.), Axylia putris (L.) ve Hydrillula pallustris (Hüb.) bu çalışma ile Türkiye faunasına yeni 109katılmışlardır. Yapılan araştırmalar sonucunda Zonguldak Bölge Müdürlüğü Ormanlarında fazla miktarda bulunan ve bu sebeple dikkati çekmiş olan türler şunlardır : Agrotis ipsilon (Hufn.) Autographa gamma (L.), Dysgonia algi- ra (L.), Bena prasinana(L.), Dasycampa rubiginea (D.S.), Calymnia trape- zina (L.), Spodoptera littoralis Boisd., Amphipyra pyramidea (L.), Heliot- his peltigera D.S. Helicoverpa armigeraÇRüb.), Orthosia cruda (D.S.) 110
Özet (Çeviri)
V. SUMMARY The Forest Noctuidae species of Zonguldak Regional Administration Many members of the family Noctuidae are pests of shrubs and forest trees. They are generally polyphagous species and have strict relations with their host trees. The caterpillars of these pest feed on leaves, shoots and buds of plants. The available literature on Turkish Noctuidae species have been revie wed in order to determine Turkish fauna. The information about these spe cies, living in Turkey and in the adjacent countries -were obtained by stud ying the literature. The Noctuidae species collected from this region were identified and some important pests were studied in the laboratory and field conditions to find out their biology. As a result of the studies have been carried out at the Zonguldak Regi onal Forest Administration area, 42 different species were obtained. These species were presented by 12 sub-families are listed as the following: Noctuinae sub-family : Noctua comes (Hiibner), Noctua pronuba (Linnaeus), Agrotis ipsilon (Hufnagel), Agrotis spinifera (Hiibner), Agrotis tr itici (Linnaeus) Plusiinae sub-family : Autographa gamma (Linnaeus) Diachrysia chrysitis (L.) Trichoplusia ni (Hiibner), Chrysodeixis chalcites (Esper). Catocalinae sub-family : Catocala conversa (Esp.), Catocala elocata (Esp.), Dysgonia algira (L.), Prodotis stolida (Fabricius) Chloephorinae sub-family : Hylophilina bicolorana (Fuessly), Bena illprasinanaÇL.) Hypeninae sub-family : Paracolax derivalis (Hiibner). Cuculliinae sub-family : Dasycampa erythrocephala (D.S.), Dasy- campa rubiginea (D.S.), Aporophyla australis (Boisduval), Litophane orni- topus Hufn., Agrochola helvola (L.). Ophiderinae sub-family : Lygephila craccae (Denis and Schiff). Acontiinae sub-family : Acontia lucida (Hufnagel). Amphipynnae sub-family : Calymnia trapezina (L.), Spodoptera exi- qua (Hub.) Spodoptera littoralis (Boisd.) Hydnllula pallustris (Hub.) Amp- hipyra pyramided (L.) Heliothinae sub-family : Axylia putris (L.) Heliothis peltigera D.S., Helicoverpa armigera (Hub.), Rhodocleptria incarnata (Freyer). Acronictinae sub-family : Diloba caeruleocephala (L.), Apatele psi (L.), Acronicta megacephala(D.S.) Acronicta rumicis (L.). Hadeninae sub-family : Panolis flammea (D.S.), Orthosia cruda(D.S.) Orthosia stabilis (D.S.), Perigrapha i-cinctum (D.S.), Discestra trifolii (Hufn.). Mamestra brassicae (Linnaeus) The information about the distribution host plant and collecting dates have also been recorded in the text. Panolis flammea (D.S.), Perigrapha i-cinctum (D.S.), Axylia putris (L.) and Hydnllula pallustris (Hub.) are recorded new species for Turkish Noctuidae fauna. 112The species that have high population density in Zonguldak Regional Administration forests are : Agrotis ipsilon (Hufn.) Autographa gamma (L.), Dysgonia algira (L.), Bena prasinana (L.), Dasycampa rubiginea (D.S.)» Calymnia trapezina (L.), Spodoptera littoralis Boisd. Amhipyra pyramidea (L.) Heliothis peltigera D.S., Helicoverpa armigera (Hub.), Orthosia cruda (D.S.) 113