Karadeniz Ereğlisi Orman İşletmesinde açma suçları
Illegal logging and opening forest in Karadeniz Ereğli Forest District
  1. Tez No: 109965
  2. Yazar: YÜKSEL ERDOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TAMER ÖYMEN, PROF. DR. TORUL MOL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
ÖZET ZONGULDAK ORMAN BÖLGE MÜDÜRLÜĞÜ (KARADENİZ EREĞLİ ORMAN İŞLETME MÜDÜRLÜĞÜ) ORMAN AÇMA SORUNLARI ÜZERİNE ARAŞTIRMALAR Bu çalışmada Zonguldak Orman Bölge Müdürlüğü'ne bağlı Karadeniz Ereğli Orman İşletme Müdürlüğü ormanlarında orman suçlarına ve usulsüz açmalara konu olan alanların; miktarı ve boyutları incelenerek durum tespitinde bulunulmuş ve bu suçlar ile yöredeki arazi kayıplarının nedenleri araştırılarak alınacak önlemler belirlenmeye çalışılmıştır. Çalışmada bu suçların çeşitli yönlerden değerlendirilmesi için 1991-2000 yıllan arasında 10 yıllık verilerden yararlanılmıştır. Bölgede yaşayan ve orman suçu işleyen kişiler, içerisinde yaşadıkları köy ortamında değerlendirilerek bu kişileri suç işlemeye iten doğal, ekonomik, psikolojik ve sosyal nedenler ortaya konmuştur. Araştırma bölgesinde bulunan 147 köyden, açmaların yoğun olduğu 15 köy örnek olarak seçilerek, bu köylerin demografik, ekonomik ve sosyal eğilimlerine ilişkin veriler toplanmış, bu veriler ışığında yöredeki halk-orman ilişkileri ortaya konmuştur. Türkiye genelinde olduğu gibi Ereğli Orman İşletme Müdürlüğü'nde de orman suç ve açmalarının başlıca sebeplerini; Kötü arazi kullanımı, Düşük tarımsal verimlilik, Gelir dağılımı bozuklukları, Hızlı nüfus artışı, Ormandan usulsüz faydalanma, Aşın hayvan otlatma ve Usulsüz açma ve yerleşmeler gibi nedenler oluşturmaktadır. Araştırmada elde edilen sonuçlara göre, orman içinde veya bitişiğinde yaşamakta olan yaklaşık 1 20 bin kırsal nüfusun, başta ekonomik olmak üzere toplumsal ve kültürel koşullan belli bir düzeye yüksel ti lmed iği sürece, ormanlara köylülerden yansıyacak baskılar diğer bütün önlemlere karşın ortadan kalkmayacak, insanlardaki 'karşılıksız yararlanma güdüsü' nedeniyle orman suçlan devam edecektir. Bu nedenle IVözellikle suç oluşumunu engelleyecek nitelikteki önlemlerin etkin ve caydırıcı yasal önlem ve uygulamalarla desteklenmesi yararlı olacaktır. 1958 yılında kurulan Ereğli Orman İşletme Müdürlüğü toplam 121.333 ha'lık orman ve açık alanları kapsamaktadır. İçinde 235.500 kişinin yaşadığı Ereğli İşletmesi ormanları birtakım sosyo-ekonomik baskılar altındadır. Ereğli ormanlarının önemli bir problemi olan orman suçlan ve arazi kayıplarının durumu tespit edilerek bu sorunların giderilmesi yönünde bazı öneriler getirilmiştir. tS&EST1*"**
Özet (Çeviri)
ABSTRACT ILLEGAL LOGGING AND OPENING FORESTS IN KARADENİZ ERE?Lİ FOREST DISTRICT KdzJEreğli Forest Enterprise Directorship, fount in 1958, is consist of 121.333 hectares forest and open district. Ereğli Forest Enterprise, in which 205.500 people live, is rapidly decreasing. Main reasons of these diminishing returns are badily using of land, low agricultural productivity, rapidly population explosion, and vice income. The most dangerous of these are irregular use, overgrazing, and clearing land. With this study, Black Sea Ereğli Forest Enterprise Directorship has been examined with the aspect of clearing the forest and natural, economic, social, and cultural factors forcing the people commit a forest crime have been tried to be appraised in a village system. Moreover by determing the position of loss of Forest District, which is the important problem of Ereğli Forest, some suggestions are presented to prevent these diminishing returns. VI