Apap ile oluşturulan karaciğer hasarında ozon ile L-Karnitin tedavisinin kan ve doku antioksidan parametreleri ile biyokimyasal değerlere etkileri
Effect of ozene and L-Carnitine treatment on blood and tissue antioxidant parameters and biochemical values in acetaminophen-induced liver injury
  1. Tez No: 466548
  2. Yazar: ELİF PALDIR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HÜSEYİN AVNİ EROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kafkas Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoloji (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu çalışmada, asetominofen ile tetiklenen deneysel karaciğer hasarı olan sıçanlarda ekzojen olarak verilen ozon ve L-karnitin maddelerinin kan ve doku antioksidan parametreleri ve biyokimyasal değerler üzerindeki etkilerini araştırmayı amaçladık. Bu amaçla, ağırlıkları 190 ile 250 gr arasında değişen, her grupta 7 adet olmak üzere toplam 8 gruptan oluşan 56 adet Wistar Albino sıçan kullanıldı. Kontrol ve ozon, L-karnitin, Ozon_L-karnitin kontrol gruplarına asetominofen uygulanmadı; Deney grubunda hepatotoksisite, 1 gr/kg'lık bir dozda asetaminofen oral olarak uygulanarak indüklendi. Hepatotoksisite ile oluşturduğumuz hayvanlar APAP kontrol ve intraperitoneal madde olarak APAP_Ozon, APAP_L-karnitin, APAP_Ozon_L-karnitin uygulanan gruplar olarak ayrıldı. Bütün gruplar 24 saat boyunca ad libitum beslendi. Çalışma sonunda elde edilen örneklerin MDA, TOS, TAS düzeyleri spektrofotometre ile belirlendi ve serum AST, ALT, GGT düzeyleri otoanalizör ile ölçüldü.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to investigate the effects of exogenously given ozone and L-carnitine substances on blood and tissue antioxidant parameters and biochemical values in rats with experimental liver injury induced by acetaminophen. For this purpose, a total of 56 female Wistar Albino rats weighing between 190 and 250 gr were used, consisting of 8 groups, each groups has 7 in rats. Control and ozone, L-carnitine, Ozone_L-carnitine control groups were not administered asetaminofen; Hepatotoxicity was induced in the experimental group by oral administration of acetaminophen at a dose of 1 gr/kg. The animals we formed with hepatotoxicity were classified as APAP control and intraperitoneal substance given groups as APAP_Ozone, APAP_L-Carnitine, APAP_Ozon_L-Carnitine. All groups were fed ad-libitum for 24 hours. MDA, TOS, TAS levels of the samples obtained at the end of the study were determined by spectrophotometer and serum AST, ALT, GGT levels were measured by autoanalyzer.