Enerji sistemlerinde anahtarlama geçici olaylarının incelenmesi
- Tez No: 46657
- Danışmanlar: PROF.DR. OĞUZ SOYSAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
V. ÖZET Bu tezde, enerji sistemlerinde meydana gelen anahtarlama geçici olaylarının bilgisayar destekli olarak incelenmesi ve çözülmesine ilişkin çalışmalar yapılmıştır. Giriş bölümünde problem genel anlamda ortaya konmuş, geçici olay incelemeleri için var olan yöntemler tanıtılmış ve geçici olayların tasarım, işletme ve planlama açısından önemi anlatılmıştır. Tezin materyal ve metod bölümünde, ön bilgiler başlığı altında ; enerji sistemlerinde meydana gelen aşın gerilimler ele alınmış, bunlar iç ve dış olmak üzere iki guruba ayrılmıştır. İç aşın gerilim smıfina giren, anahtarlama işlemleri sonıcu ortaya çıkan geçici iç aşın gerilimlerin geniş olarak incelenmesi alt bölümlerde yapılmıştır. Daha sonrasında enerji sistemlerinde anahtarlamayı gerçekleştiren eleman olan kesicilerin tanıtılması yapılmış, fiziksel özellikleri vurgulanmış ve çeşitleri incelenerek karşılaştırmalar yapılmıştır. Bölümün“Geçici olayların bilgisayar destekli analizi”adlı altbaşlıklı kısmında, simülasyonlarda kullanılan sistem elemanlannm modelleri gösterilmiştir. Tezin bulgular kısmını oluşturan son bölümünde ise, PSPICE paket programını kullanarak örnek alman bir sanayi tesisi üzerinde anahtarlama sonucunda ortaya çıkabilecek akım ve gerilim salınımlannı bulmak amacıyla geçici olay analizi yapılmıştır. 61
Özet (Çeviri)
1 A. SUMMARY ANALYSIS OF SWITCHING TRANSIENTS IN POWER SYSTEMS In this thesis computer aided analysis of the switching transients of power systems is presented. As an introduction, switching transients are presented in general. Some transients analysis methods are given in terms of planning and operation of power systems. In the following section, transients are classified as internal and external transients. Detailed analysis of internal transients, which are switching transients, are given. Following, power systems switch gear systems are introduced and comparisons are made amongst the mostly used switch gear systems. İn the computer aided analysis chapter of tills study, modelling of the system elements are given. As a conclusion, by using PSPICE, a sample installation is analysed and the current and voltage transients are presented. 62