Ege Denizi ostrakod (Crustacea) faunası
The Ostracoda (Crustacea) fauna of the Agean Sea
  1. Tez No: 46658
  2. Yazar: CÜNEYT KUBANÇ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. DİNÇER GÜLEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
III ÖZ Ege Denizi Ostrakod ( Crustacea) Faunası. Bu çalışma için materyal toplama işlemi 1992 ilkbahar aylarından, 1993 yaz aylan sonuna kadar sürmüştür. Otuz istasyondan toplanan materyal değerlendirilmiş ve sınıflandırılması yapılmıştır. Bu sınıflandırmanın sonucunda; Altmışbir tür {Polycopa reticulata, Polycopa parareticulata, Polycopa vasjîensis,Polycopa frequens, Polycopa âemulderi, Cytherella alvearium, Cytherella vandenboldi,Cytherella vulgata, Bairdia serrata, Baîrdia mediterranea, Bairdia conformis, Leptocythere bituberculata, Callistocythere crispata, Callistocythere intricatoides, Cyprideis torosa, Cytheridea neapolitana, Pontocythere elongata, Bosquetina carinella, Acantocythereis hystrix, Carinocythereîs carinata, Carinocythereîs rhombica, Carinocythereîs antiquataf Costa edwardsi, Costa punctatissima, Hilterrnannicythere turbida, Pterygocythereis jonesi, Henryhowella sarsi, Buntonia textilis, Aurila speyeri, Cythereis polygonata, Qadrocythere prova,Urocythereis margaritifera, Urocythereis britannica, Urocythereis neopolitana, Cytheretta subradiosa, Cytheretta adriatica, Microcythere obliqua, Loxoconcha rhomboidea, Loxoconcha affinis, Loxoconcha agilis, Loxoconcha gibberosa ^Loxoconcha versicolor, Loxoconcha bonaducei, Loxoconcha bairdu Loxoconcha ovulata, Loxoconcha tumida, Loxoconcha punctatella, Loxoconcha turbida, Paracytheridea parallia, Pseudocytherura calcarata, Semicytherura inversa, CytherepteronIV alatum, Xestoleberis communis, Xestoleberis dispar, Xestoleberis decipiens, Bytocythere turgida, Monoceratina mediterranean Paradoxostoma simile, Pontocypris acuminata, Argilloecia sp, Propontocypris dispar ) saptanmıştır. Bu çalışma ile Ege Denizi'nin Ostrakod faunası nın bir kısmı tamamlanmıştır. Saptanan türlerin bir kısmı, Türkiye için eski kayıt olduğundan, çalışma içersinde Türkiye dağılımlanda- verilmiştir. Bu çalışmayla birlikte belirlenen, türlerin zoocoğrafik dağılımlarına literatürde Ege Denizi de katılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The Ostracoda (Crustacea ) fauna of the Agean sea. The material for this research was obtained from thirt areas during the months of spring, 1992 and summer, 1993, and the evalaution and classification of the materials were made as fallows; Sixtyone species {Polycopa reticulata, Polycopa parareticulata, Polycopa vasfiensis fPofycopa jrequens, Polycopa demulderi, Cytherella alvearium, Cytherella vandenboldi,Cytherella vulgata, Bairdia serrata, Bairdia mediterranea,Bairdia conformis, Leptocythere bituberculata, Callistocythere crispata, Callistocythere intricatoides, Cyprideis torosa, Cytheridea neapolitana, Pontocythere elongata, Bosquetina carinella, Acantocythereis hystrix, Carinocythereis carinata, Carinocythereis rhombica, Carinocythereis antiquata, Costa edwardsi, Costa punctatissima, Hiltermannicythere turbida, PterygQcythereis jonesi, Henryhowella sarsi, Buntonia textilis, Aurila speyeri, Cythereis poly go nata, Qadrocythere prava,Urocythereis margaritifera, Urocythereis britannica, Urocythereis neopolitana, Cytheretta subradiosa, Cytheretta adriatica, Microcythere obliqua, Loxoconcha rhomboidea, Loxoconcha affinis, Loxoconcha agilis, Loxoconcha gibberosa ^Loxoconcha versicolor, Loxoconcha bonaducei yLoxoconcha bairdi, Loxoconcha övulata, Loxoconcha tumida, Loxoconcha punctatella, Loxoconcha turbida, Paracytheridea parallia, Pseudocytherura calcarata, Semicytherura inversa, Cytherepteron alatum, Xestoleberis communis, Xestoleberis dispar, XestoleberisVI decipiens, Bytocythere turgida, Monoceratina mediterranea, Paradoxostoma simile, Pontocypris acuminata, ArgiUoecia sp, Propontocypris dispar ) were determined. By means of this study, a part of“ Ostracoda fauna of the Agean sea”has been completed. Since some the genera are old records for Turkey, so that their Turkey disterbution too has been given in this study. So, The Agean Sea has been added to the zoogeographical distribution of the reported genera, in the literature, by this study.