Köpük betonda yüksek sıcaklık etkisi
Effect of elevated temperature on foam concrete
  1. Tez No: 466578
  2. Yazar: MEHMET HAFİD DAKMAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET CANBAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yapı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu tez kapsamındaki çalışmada köpük betonun yüksek sıcaklığa maruz bırakılarak yapısında oluşabilecek fiziksel, mekanik ve mikroskobik farklılıkları incelenmiştir. Öncelikle farklı hacimsel oranlarda köpük solüsyonu katılarak hazırlanan köpük beton numunelerin yüksek sıcaklığa maruz bırakılarak en iyi dayanım performansı oranı belirlenmeye çalışılmıştır. TSE K 134 şartnamesine göre hazırlanan köpük solüsyonun çimento harcına hacimsel olarak % 0, % 20, % 40, % 60, oranında karıştırılarak toplam 80 adet 15x15x15cm'lik numuneler üretilmiştir. Numunelerin hepsi 28 gün kür havuzunda bekletildikten sonra her bir gruptan 3 er tane 15x15x15cm ve 3 er adette 5x5x5cm'lik numuneler hazırlanıp 20 °C, 100 °C, 400 °C ve 700 °C, sıcaklık etkisine 3 saat maruz bırakılmıştır. Deney sonunda 24 saat soğumaya bırakılan numuneler sırasıyla birim ağırlık, ultrases geçiş süresi ve basınç dayanımı deneyleri yapılmıştır. Ardından her bir deney grubundaki 5cm'lik numuneleri dijital görüntü işleme ve analizi yapılmış ardından EDX analizi ve SEM çekimlerinde 250x, 1500x ve 15000x büyütme yapılarak irdelenmiştir. Deney sonuçlarına göre köpük solüsyonu miktarı artıkça betonda basınç dayanımı, ultrases geçiş hızı, elastisite modülünde düşüş saptanmıştır. Betonlardaki boşluk yapısı; 100°C'de büzülmeden kaynaklı olarak boyutlarında küçülme saptanmış daha sonraki sıcaklıklarda boşluk yapısında artış, mikro çatlarlar oluşumu sebebiyle boşluk yapısında artış saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the physical, mechanical and microscopic differences of the foamed concrete are investigated by exposing them to high temperature. Initially, foam concrete specimens prepared by adding foam solution at different volume ratios were exposed to high temperature and tried to determine the best strength performance ratio. Totally 80 pieces of 15x15x15 cm samples were produced by mixing the foam solution prepared according to TSE K 134 specifications with 0%, 20%, 40%, 60% by volume of cement mortar. After the samples were all kept in the curing pool for 28 days, 3 specimens of 15x15x15cm and 3 specimens of 5x5x5cm were prepared from each group and exposed to temperature effect at 20 ° C, 100 ° C, 400 ° C and 700 ° C for 3 hours. The specimens left to cool for 24 hours at the end of the experiment were subjected to unit weight, ultrasound speed and compressive strength tests. Subsequently, 5cm samples in each experimental group were subjected to digital image processing and analysis, followed by EDX analysis and SEM imaging at 250x, 1500x and 15000x magnification. According to the results of the experiment, the amount of foam solution, decreases were found concrete compressive strength, ultrasound speed, elasticity modulus decrease. Pore structure in concrete; Dimensional shrinkage at 100 ° C without shrinkage was observed. At later temperatures, an increase in void formation, an increase in void formation due to microfractures.