Pomza kapsüllü soya mumu faz değişim malzemesi ile üretilen köpük betonun termal özelliklerinin geliştirilmesi
Thermal properties improvement of foam concrete produced with pumice encapsulated soya wax phase change material
  1. Tez No: 940978
  2. Yazar: ALİ YAVUZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SADIK ALPER YILDIZEL, DOÇ. DR. YASİN ONURALP ÖZKILIÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bu çalışmada, pomza içinde kapsüllenmiş soya mumu faz değişim malzemesi (FDM) kullanılarak köpük betonun termal özelliklerinin iyileştirilmesine yönelik yenilikçi bir teknik araştırılmıştır. Bu araştırmanın özü, soya balmumunun makro kapsüllenmesi yoluyla FDM- pomza agregalarının geliştirilmesidir. Bu süreç, eritilmiş soya balmumunun hafif pomza agregalarının gözenekli yapısı içinde eşit olarak dağıtıldığı doğrudan emdirmeyi içerir. Elde edilen köpük betonun termal özellikleri, özellikle de termal iletkenliği titizlikle değerlendirilmiştir. Bu değerlendirme, bir ısı akış ölçer kullanılarak iletkenliğin ölçülmesini ve beton numunelerin 35 °C ve 55 °C işaretlerine odaklanarak kontrollü sıcaklık döngülerine tabi tutulmasını gerektirmiştir. Bu belirli sıcaklıklar, FDM faz değişiminin betonun termal davranışı üzerindeki etkisini değerlendirmek için seçilmiştir. Bulgular, FDM-pomza agregalarının köpük betona dahil edilmesinin, termal iletkenliğini ve ısı depolama kapasitesini önemli ölçüde artırdığını ortaya koymaktadır. Bu durum, köpük betonda pomza kapsüllü soya mumu FDM kullanımının, yapı malzemelerinin termal verimliliğini artırmak için umut verici bir yol olduğunu ve bunun da daha enerji verimli binaların geliştirilmesine katkıda bulunabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This study explored an innovative technique for improving the thermal characteristics of foam concrete by incorporating soy wax phase change material (FDM) encapsulated within pumice. The core of this research is the development of FDM-pumice aggregates through the macro encapsulation of soy wax. This process involves direct impregnation, where melted soy wax is uniformly distributed within the porous structure of lightweight pumice aggregates. The thermal properties of the resulting foam concrete, notably its thermal conductivity, were rigorously evaluated. This evaluation entailed measuring the conductivity using a heat flow meter and subjecting the concrete samples to controlled temperature cycles, with a focus on the 35 °C and 55 °C marks. These specific temperatures were chosen to assess the impact of the FDM phase change on the thermal behavior of the concrete. The findings reveal that incorporating FDMpumice aggregates into foam concrete markedly enhances its thermal conductivity and heat storage capabilities. This suggests that using pumice-encapsulated soy wax FDM in foam concrete represents a promising avenue for increasing the thermal efficiency of construction materials, which could contribute to the development of more energy-efficient buildings.