Betonarme mansard çatıların, betonarme yapıların sismik davranışına etkisi
Effects of r.c. mansard roofs on the seismic behaviour of r.c. buildings
  1. Tez No: 466579
  2. Yazar: GÜNAY ALİOĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HASAN SELİM ŞENGEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mekanik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Yapılarda kullanım alanını artırmak amacıyla düz çatı yerine mansard çatı yapılması, dünyada sıklıkla örneklerine rastladığımız bir durumdur. Dünyadaki örnekleri genellikle ahşap olarak karşımıza çıkan mansard çatılar, Türkiye'de Eskişehir ilinde betonarme binalara betonarme çatı elemanlarının ilave edilmesiyle oluşturulmaktadır. Fakat ülkemizde mansard çatılı yapılarda, mansard çatı elemanlarının tasarımında ve yapının analizinde mansard kısım ihmal edilmekte ve yapının tamamı dikkate alınmamaktadır. Ayrıca mansard çatılar için yönergelerde verilen boyutlandırmalar, sadece uygulama kolaylığı ve mimari gereklilikleri sağlamaktadır. Boyutlandırmaları destekleyecek statik veya dinamik bir analiz bulunmamaktadır. Dolayısıyla ülkemizde sıklıkla rastladığımız betonarme mansard çatıların boyutlandırması ve tasarımı için kapsamlı bir çalışmaya ihtiyaç duyulmaktadır. Bu çalışmada, simetrik ve asimetrik kalıp planlarına sahip, farklı açıklıkları bulunan, üç ve dört katlı, ayrık ve bitişik nizamdaki üç boyutlu modeller oluşturulmuştur. Modeller mansard eğiminin değiştirilmesiyle çeşitlendirilmiştir. Bu çeşitlendirme, hem günümüzde uygulanan mansard ölçeklendirmesi, hem de birçok farklı alternatif mansard ölçeklendirmeleri ile yapılmıştır. Toplam 700 betonarme model oluşturulmuş ve bu modellere doğrusal zaman tanım alanında analiz ve davranış spektrumu analizleri yapılmıştır. Modellerin taban kesme kuvvetleri ve maksimum çatı deplasmanları karşılaştırılmıştır. Oluşturulan 700 model ile farklı türlerdeki mansard çatılar için optimum tasarım parametreleri sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Using mansard roof instead of flat roof in order to increase the area of use is a case that we often meet examples around the world. Mansard roofs, generally we come across in the world as wooden roof, are made by adding reinforced concrete roofing elements to reinforced concrete buildings in Eskişehir city in Turkey. But mansard part is neglected in the design of elements of the mansard roof and in the analysis of the structure and the whole construction is not taken into consideration in our country. In addition, the dimensions provided in the regulations for the mansard roof only provide ease of aplication and architectural requirements. There is no static or dynamic analysis to support sizing. Therefore, a comprehensive study is needed for the sizing and the design of reinforced concrete mansard roofs which we frequently encounter in our country. In this study, 3-story and 4-story, detached and adjacent three-dimensional models having different bays with symmetrical and asymmetrical patterns were created. Models have been diversified by changing the mansard curve. This diversification has been done with both currently used mansard scaling and many different alternative mansard scaling. A total of 700 reinforced concrete models were created and linear time history and response spectrum analyses were applied. The base shear forces and maximum roof displacements of the models were compared. Optimum design parameters are presented for the mansard roofs of different types with the 700 created models.