3B seramik yazıcı tasarımı ve prototip imalatından seramik malzeme üretimi ve yazdırma parametrelerinin incelenmesi
Investigation on the effect of ceramic material production and printing parameters from 3D ceramic printer prototype manufacturing
  1. Tez No: 466591
  2. Yazar: AYDIN ÇALIŞKAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HATİCE EVLEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstriyel Tasarım Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Gelişen teknoloji ile birlikte 3B yazıcılarda plastik malzemenin yanı sıra seramik malzemeler ile üretim yapabilen 3B seramik yazıcılar hayatımıza girmeye başladı. Bu çalışmada, 3B kartezyen tipi seramik yazıcıda baskı almak için tasarımı ve prototip imalatı gerçekleştirilmiştir. 3B seramik yazıcı için; hafriyat olarak makarna kil malzemesi kullanılmış, çeşitli yazdırma parametrelerinde baskılar alınmıştır. Bu baskılar sonucunda basma, su emme ve yoğunluk testleri yapılmıştır. Elde edilen numunelerce sırlama işlemi uygulanıp; 900°C, 950°C ve 1000°C sıcaklıkta sinterlemeye tabi tutulmuş, basma, su emme Xrd ve Sem tesleri gerçekleştirilmiştir. Testlerin sonuçları grafiklerle mukayese edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Along with the developing technology, 3D ceramic printers that can produce with ceramic materials as well as plastic materials in 3D printers have begun to enter our lives. In this study, design and prototype production were carried out for printing on 3D Cartesian type ceramic prınter. for 3D ceramic prınter; Clay material used as excavation, Clay and crude ceramic material tried to print, Prints were taken at various print parameters. As a result of these pressures, pressurization, water absorption and Xrd and Sem tests were carried out. The obtained samples are subjected to sequencing; 900°C, 950°C, 1000°C subjected to post-processing water absorption test, Compression, water absorption Xrd and Sem tests were carried out. The results of the tests were compared to the graphs.