Al-Si alaşımının mekanik özelliklerine magnezyum elementinin etkileri
The effects of the magnesium element on the mechanical properties of the Al-Si alloy
- Tez No: 466592
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ GÜNGÖR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Metalurji Mühendisliği, Mühendislik Bilimleri, Metallurgical Engineering, Engineering Sciences
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bu çalışmada, Etial-140 olarak adlandırılan ve ağırlıkça % 0.20 Mg içeren Al-Si alaşımına üç farklı oranda magnezyum ilavesi yapılmıştır. Alaşımların magnezyum oranları deneysel olarak % 0.20, 0.40 ve 0.99 olarak ölçülmültür. Üretilen bu alaşımlara öncelikle 550 oC'de 12 saat boyunca homojenleştirme ısıl işlemi uygulanmış ve fırın ortamında soğutulmuştur. Daha sonra her bir alaşıma 525 oC'de 3 saat çözeltiye alma ısıl işlemi uygulanmış ve suda soğutma işlemi yapılmıştır. Her alaşım 180 oC'de 3 farklı yapay yaşlandırma süresine (1, 3 ve 5 saat) tabi tutulmuştur. Isıl işlemler sonunda, alaşımların mekanik ve mikro yapı özelliklerine magnezyum elementinin ve yapay yaşlandırma süresinin etkileri yapılan testler ile incelenmiştir. Yapılan deneyler sonucunda, magnezyum oranının artışının darbe tokluklarını pek değiştirmediği görülmüştür. Ancak artan yaşlandırma süresiyle birlikte darbe tokluklarının ortalama % 2,45'lik bir oranla azaldığı belirlenmiştir. Magnezyum oranının ve yaşlandırma süresinin artmasıyla basma dayanımları ve tokluklarının genelde % 13'lük bir oranla arttığı tespit edilmiştir. Ek olarak, Magnezyum oranının ve yaşlandırma süresinin artmasıyla numunelerin sertlik değerlerinin arttıkları belirlenmiştir. Ancak, aşınma direnci ise farklı değişkenlikler göstermiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, magnesium was added to the Al-Si alloys containing 0.2 wt. % Mg. called Etial-140, at three different ratio. Experimentally measured magnesium ratios of the alloys are 0.20, 0.40 and 0.99 wt. %. Firstly, Homogenization heat treatment of the alloys was applied at 550 oC for 12 hours. Then these alloys were cooled in the furnace with a controlled way. The solution heat treatment of the alloys was carried out at 525 oC for 3 hours and water-quenched. The specimens were artificially aged at 180 oC for three different time durations (1, 3 and 5 hours). After T6 heat treatment, aging time and Mg content on the mechanical and morphological properties of Al-Si alloy were investigated. As a result of the experiments, it was observed that the increase in the magnesium ratio didn't significantly alter the impact toughness. However, it was determined that the impact toughness decreased slightly with increasing aging period. It was occured that compression strengths and toughness generally increased with increasing magnesium ratio and aging time. In addition, it was determined that the hardness values of the specimens increased with increasing magnesium ratio and aging time. However, wear resistance observed different changes.