Argon plazma jet üretimi
Argon plasma jet generation
  1. Tez No: 466593
  2. Yazar: ONUR KESKİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TAMER AKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yüksek Enerji ve Plazma Fiziği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu çalışmada argon gazı plazma jet üretimi incelenmiştir. On farklı elektrot düzenlenişinde on farklı argon plazma jet üretimi gerçekleştirilmiştir. Argon gazı plazma jet üretimi için farklı kalınlıklarda pyrex ve borosilikat cam boru ve bakır borular kullanılmıştır. Argon gazı gönderilmesi için kullanılan bu boruların içine ve dışına farklı anot ve katot elektrotları yerleştirilmiştir. Bakır boru kullanılan plazma jet sistemlerinde bakır boru, anot elektrodu olarak da kullanılmıştır. Üretilen argon plazma jet sistemleri mika tutturucuya monte edilmiştir. On farklı tasarımdaki plazma jet sistemlerine argon gazı gönderildikten sonra elektrotlara 18 kV ve 15 kHz alternatif akım güç kaynağı ile elektrik voltajı uygulanmıştır. 0,5 cm ile 7 cm arasında değişen uzunluklarda argon gazı plazma jetleri üretilmiştir. İğne elektrot kullanılan plazma jet sisteminde ve ince pyrex cam boru üzerine çift bakır elektrodu kullanılarak üretilen plazma jet sisteminde argon gazının farklı akış hızlarında, plazma jet uzunluğunun değişimi incelenmiştir. Bakır boru üzerine çoklu iğne elektrot yerleştirilerek üretilen plazma jet sistemi tamamıyla orijinaldir. Çoklu borosilikat cam boru kullanılarak tek güç kaynağı ve tek gaz akışı ile çok sayıda plazma jet üretilebilmiştir. Bu şekilde tek güç kaynağı ile çok sayıda jeti aynı bölgede üreterek, geniş alanlarda plazma jet uygulaması için yöntem denenmiştir. Cam ve bakır yüzey üzerine argon plazma jet uygulayarak yüzeylerde adhezyon tutunmasının arttırıldığı gösterilmiştir. Argon plazma jet uzun süre kağıt üzerine uygulanarak da yüzey üzerine ısı etkisi aktarmadığı gösterilmiştir. İğne elektrot argon plazma jeti kendi elim üzerine 15 dakikadan fazla bir süre uyguladığımda gözle görülür bir fiziksel zarar meydana gelmediği gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, argon plasma jet generation are investigated. Ten different argon plasma jet productions are carried out in the regulations of ten different electrodes. Pyrex and borosilicate glass tubes and copper pipes are used in different thicknesses for argon gas plasma jet generation. Different anode and cathode electrodes are placed in and out of these tubes used to emit the argon gas. Electrical voltage is applied to the regulations of ten different electrodes with 18 kV and 15 kHz alternating current power supply after the argon gas is transmitted. Argon gas plasma jets are produced in lengths ranging from 0.5 cm to 7 cm. The variation of the plasma jet length at different flow rates of argon gas are investigated in the plasma jet system using needle electrode and the plasma jet system using double copper electrode on fine pyrex glass tube. The plasma jet system produced by placing a multi-needle electrode on copper pipe is completely original. Using multiple borosilicate glass tubes, a large number of plasma jets can be produced with one power source and one gas flow. In this way, a method for plasma jet application in a large area has been tried by producing a large number of jets in the same region with a single power source. Argon plasma jet on glass and copper surface has been shown to increase adhesion on the surfaces. It has been shown that argon plasma jet does not transfer heat on the surface by applying it on paper for a long time. It has been observed that the needle electrode does not show any visible physical demage when I apply argon plasma jet for more than 15 minutes on my hand skin.