Güneş enerjili sistem ile fındık kurutulması zaman ve sıcaklık otomasyonunun sağlanması
Drying hazelnut by solar energy system with providing heat and time automation
  1. Tez No: 466606
  2. Yazar: ATİLLA ALTUNSU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BAHADIR ACAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Energy
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Enerji Sistemleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 49
Özet
Bu çalışmada, Karadeniz Bölgesi'nde hasat edilen fındığın, yer şekillerinden dolayı sererek kurutma yapılacak alanın azlığı, bu yüzden aynı anda kurutulamaması, bölgede ki bulutlu gün sayınsın fazla olması, dolayısı ile kurutma işleminin gecikmesi, anlık yağmur geçişleri ve ön görülemez ani sağnaklardan dolayı ürünün korunamaması, ıslanması ve çürüme riskinin ortaya cıkması yada kurutma işleminin en iyi ihtimalle baştan başlamasına sebep olması problemlerinden yola çıkılarak, bu sorunlara çözüm olacak nitelikte bir prototip modellenmiştir. Modellenen prototipin çalışma prensibi basitce şu şekilde dir: Güneş panellerinde ısıtılan su sirkülasyon pompası yardımı ile kurutma yapılacak olan kabine iletilir; dolaşım hattına giren suyun taşıdığı ısı esanjörden geçirilerek içeride bulunan fan tarafından üflenen havaya taşınır. Prototipin, için de bir helezon mil bulunur. Bu mil, kabin içinde bulunan ürünü karıştırırarak; sağlanan sıcak havanın homojen bir biçimde her noktaya ulaşmasını sağlar, bir diğer yönden de bu mil bizi prototipin klasik pasif kurutma yapmaktan kurtarır ve kurutulacak olan ürünü prototipin hacminden bağımsız hale getirir. Yapılan çalışmada deney numunesi olarak 28630 g çotanaklı fındık kullanılmıştır. Fındığı çotanaktan ayrırabilmek için kurutma yapılması gerekmektedir. Fındığın kurutma evresinin en uzun süren kısmı ve fındığın dış etkenlereden dolayı en fazla zarar görebileceğin dönem oldugundan kurutma işlemi için çotanaklı numune kullanılmıştır. 3 saat lik kurutma periyotlar halinde kaybolan nem miktarı hassas terazi kullanılarak kütlesel olarak ölçülmüştür toplamda 30 saate kurutma işlemi tamamlanmıştır. Deneyler sonucunda 28630 g numuneden 2000 (±10) g nem buharlaştırılmıştır yüzdesel olarak toplam numuneye oranla kayıp 7 % dir.
Özet (Çeviri)
In this study, out of way the problems that the hazelnut which harvested in black sea insufficent the land for drying with spread so cant drying at the same time in a area cause of land form, be much number of cloudly day in this area so it's make draying late, the cause of suddenly rain fall passes and unpradictable heavy rains couldn't t protect the product, get wet and shown up the risk of decay or start from the begening of dryin as a in the best. A prototip was modelled wil be the solution fort his problems. The workıing princible of the prototip is that as a basic: The water heated in solar panel moved to drying cabin with help of circulation pomp; the heat of the water which enter the circulation line, passed into heat exchanger and moved to air which blown by a blower that stuated in cabin. Based a helix shaft in cabin. This helix shaft mixed the product that puton cabin provide to transmission as a homogen the air wich comes from blower to every point of product and the other way this helix shaft diisabed do a passive drying of prototip so seoerated from other prototips and it render unattached of the product that will dried. In this study, used hazelnut with shell as a specimen because for can seperate from shell of hazelnut need dring opreration. This form of hazelnut need the longest drying time of the huzenut and affected from external factors very much. The moisture content measured as a mass with sensitive scale in 3 hours period as a result of experimen from 28630 g speciment, evaporated 2000 (±10) g moisture as a percental relatively to total mass is missing %7