Automation of 154/34.5 kv substation using PLC and SCADA
154/34.5 kv trafo merkezinin PLC and SCADA ile otomasyonu
- Tez No: 466621
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HÜSEYİN ALTINKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Trafo merkezleri elektriğin üretildiği yerden tüketildiği yere kadar iletilmesi ve dağıtılması sürecinde çok önemli bir yere sahiptirler. Trafo merkezlerinin kontrol ve takip sistemlerinin modernizasyonu ve yenilenmesi elektrik iletim dağıtım şirketlerinin son yıllarda öncelikli hedefleri arasında yer almaktadır. Bu çalışmalar trafo merkezlerinde daha az arıza meydana gelmesini, problemlerin daha hızlı ve etkili çözülmesini sağlamakta ve dolayısıyla elektrik kesintilerinden kaynaklanabilecek olumsuzluklar en aza indirilmektedir. Bu tez çalışmasında TEİAŞ (Türkiye Elektrik İletim AŞ) Safranbolu 154/34,5 KV trafo merkezinin PLC-SCADA (Programmable Logic Controller- Supervisory Control and Data Acquisition) tabanlı otomasyonu gerçekleştirilmiştir. Otomasyon trafo merkezinin hem yüksek gerilim tarafı (154 KV) hem de orta gerilim tarafı (34,5 KV) için yapılmıştır. Trafo merkezinin prototipi yapılarak kesiciler ve ayırıcılar kontaktörler ve roleler ile temsil edilmiştir. Kesiciler, ayırıcılar ve diğer bütün ekipmanlar ve bu ekipmanların fonksiyonları trafo merkezinin gerçek çalışma senaryosuna uygun olarak SCADA ekranında gösterilmiştir. SCADA ekranından ayırıcıların, kesicilerin pozisyonları, baraların enerjili olup olmadıkları, arıza durumları izlenebilmektedir. Sistemde meydana gelen arızalar ve alarmlar, oluşma zamanları ile birlikte bilgisayarda gösterilmekte ve en kısa zamanda müdahale imkanı sağlamaktadır. Ayrıca kesicilere ve ayırıcılara manevra yaptırılabilmektedir. Önceden çalışılmış senaryolar doğrultusunda en uygun manevralar otomatik olarak yaptırılmaktadır. Bu sayede enerji kesintileri mümkün olduğunca en aza indirilmektedir. Sistemin Internet vasıtasıyla uzaktan kontrolü ve izlenmesi de sağlanmıştır. Bu tez çalışmasında yapılan prototip ve PLC-SCADA tabanlı yazılım ile trafo merkezlerinin kontrol-takip sistemlerinin modernizasyonu için bir yaklaşım ortaya konmuştur. Ayrıca prototip Elektrik İletimi ve Dağıtımı ve Endüstriyel Otomasyon gibi dersler için bir eğitim materyali olarak da kullanılabilecektir.
Özet (Çeviri)
Substations have a very important role in delivering electricity from where it is produced and distributing it to where it is consumed. Modernization and renewal of control and monitoring systems of transformer substations are among the priority aims of electricity transmission distribution companies in recent years. These studies provide less trouble in substations, solve problems faster and more effectively, and therefore the negativity caused by power cuts is minimized. In this thesis, PLC-SCADA (Programmable Logic Controller-Supervisory Control and Data Acquisition) based automation of 154 / 34.5 KV Safranbolu substation of TEIAS (Turkish Electricity Transmission Inc.) was carried out. Automation of the transformer substation was done for both high voltage (154KV) and the medium voltage (34.5KV). The substation is prototyped and represented by circuit breakers and disconnectors, contactors and relays. The circuit breakers, disconnectors and all other equipment and their functions are shown on the SCADA screen in accordance with the actual working scenario of the substation. On the SCADA screen, malfunction conditions, the positions of the circuit breakers and disconnectors, and whether bus bars are energized or not, can be monitored. Faults and alarms that occur in the system are displayed on the computer with the time of occurrence and provide the opportunity to intervene as soon as possible. In addition, disconnectors and circuit breakers can be maneuvered. The most suitable maneuvers are done automatically in accordance with the pre-worked scenarios. Power cuts are reduced as much as possible in this way. Remote control and monitoring of the system via the Internet are also provided. The prototype that has developed in this thesis has introduced a PLC-SCADA software-based approach to modernize the control-tracking system of substations. The prototype can also be used as a training tool for lectures such as Electrical Power Transmission and Distribution and Industrial Automation.