Comparative study of mechanical properties of plates of different sizes of welded aluminum alloys by TIG and MIG techniques
TIG ve MIG tekniği ile kaynatılmış farklı boyutlardaki alüminyum alaşımların mekanik özelliklerinin karşılaştırmalı incelenmesi
- Tez No: 466620
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İBRAHİM ÇAYIROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu tez çalışmasında, TIG ve MIG kaynaklarının için numune kalınlığının kaynak bağlantısı üzerindeki etkileri ve kaynak bölgesinin mekanik özelliklerin araştırılmıştır. Kaynaklar alüminyum alaşım 1050 plakalarının farklı kalınlıklarında (2, 4, 6 ve 8mm) yapılmıştır. Tüm deneylerdeki kaynak bağlantılarında kaynak hızı, akım ve gerilme parametreleri sabit tutulmuştur. Her bir numunenin farklı kalınlıklarına göre optimum mekanik özelliklerini (çekme gerilmesi, sertlik ve süneklik) bulmak ve optimal özelliklere ulaşmak için araştırma yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis was carried out with the aims of measuring effects of samples' thickness on weld joints as well as the mechanical properties of the welding through TIG and MIG welding. Aluminum alloy 1050 plates were welded under different thicknesses (2, 4, 6, and 8mm). All welding parameters including welding speed, electric current and voltage on weld joints were monitored during all the experiments. The mechanical properties were investigated for all samples to know the optimum mechanical properties (Tensile stress, hardness, and ductility) of different thicknesses of plates.