Diyabetik retinopati hastalarında eksuda lezyonlarının görüntü işleme aracılığıyla tespiti ve retinal kan damarların görüntülenmesi
Detecting possible exudate lesions by using image processing techniques and monitoring retinal blood vessel packet of diabetic retinopathy patients
- Tez No: 466623
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÜMİT ATİLA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Şeker hastalığı, gözün yapısını etkileyerek çalışmasını bozmakta ve sonrasında görme kayıplarına yol açmaktadır. Diyabetik retinopati adı verilen bu hastalığın bulunduğu safhaya bağlı olarak görme gücünde ani kayıplar ve bulanık görme sorunları oluşur. Diyabetik retinopati hastalığında hastalığın tedavisi kadar teşhisinin hızlı ve doğru olması da önemlidir. Damarların retina görüntüleri içerisinde otomatik tespit edilmesi, doktorlara göz hastalıklarının teşhisi, hastalık sınıflandırması ve diğer klinik çalışmaları açısından oldukça faydalı olacak çalışmalardır. Damarların şekli ve yapısı hastalığın evresinin yanı sıra hastalığın şiddeti ile ilgili bilgi de vermektedir. Damarların otomatik ve hızlı bir şekilde tespiti hastalığa ait teşhisin hızlı bir şekilde konulmasının yanı sıra tedavi sürecine de kısa zamanda başlanmasını sağlar. Çalışmada ayrıca şeker hastalığının gözde meydana getirdiği lezyonlardan biri olan eksudaların otomatik tespiti yapılmıştır. Aynı zamanda lezyonların tespiti ve bunun bilgisayar destekli otomatikleştirilerek yapılması da doktorlara büyük fayda ve kolaylık sağlayacaktır. Lezyonların yapısal analizi ve kapladığı alanların irdelenmesi de çok önemlidir. Bu çalışma toplamda 3 temel aşamadan meydana gelir. Diyabetik retinopati hastalığına ait retinal görüntülere yönelik ROI tespiti, damar çıkarma ve eksuda lezyonlarının tespitine yönelik yöntemlerden bahsedilmektedir.
Özet (Çeviri)
Diabetes disrupts work by affecting the structure of the eye and afterwards leads to loss of vision. Depending on the stage of disease that called diabetic retinopathy, there are sudden loss of vision and blurred vision problems. Depending on the stage of disease that called diabetic retinopathy, there are sudden loss of vision and blurred vision problems. Automated detection of vessels in retinal images is a useful study to diagnose eye diseases, disease classification and other clinical trials. The shape and structure of the vessels give information about the severity of the disease and the stage of the disease. Automatic and fast detection of vessels allows for a quick diagnosis of the disease and the treatment process to start shortly. ROI detection, vessel extraction and the exudate lesion's detection methods for retinal image are mentioned in this study. It is shown that the Frangi filter used in image processing can be successfully used in detection and extraction of vessels. Also in the study, the exudates, one of the lesions brought by the diabetes mellitus, were also automatically detected.