Detection of exudates from digital fundus images of diabetic retinopathy patients
Diyabetik retinopati hastalarına ait sayısal göz dibi görüntülerinden eksüdaların tespiti
  1. Tez No: 486768
  2. Yazar: AYDIN İNCEDERE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SAMİ ARICA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Diabet, vücudun, şekeri enerjiye çevirmek için yeterli insülini üretemeyerek kandaki şekerin artmasına yol açma durumudur. Bu durum Diyabetik retinopati gibi bir çok probleme yol açar. Diyabetik retinopati, görmemizi sağlayan retinanın kan damarlarına zarar veren diyabetin komplikasyonudur. Bu retinanın aşamalı olarak zarar görmesine neden olur. Eksüdanın en eski ve yaygın semptomlarından birisi diyabetik retinopati ve macula hasarı gibi körlüğe neden olan rahatsızlıklardır. Retinanın bazı bölgeleri bu durumlarda hastalığın ilerleyişini durdurmak için lazer kullanılarak fotokoagüle edilmelidir. Bu bölgeleri belirlemek lezyonların ve retinanın anatomic yapısına bağlıdır. Bu tez, diyabetik retinopatinin neden olduğu eksüdaların otomatik tespiti için basit ve etkili bir yaklaşım sunmaktadır. Diyabetik Retinopatinin neden olduğu exudaların tespiti dört esas adımdan meydana gelir. 1. Gri dönüşümü yapılmış görüntünün maksimum filtresi. 2. Üç doğru segmentinden oluşan polinom eğrisinin kümülatif histograma uydurulması ve ikinci kırılım seviyesinin eşik değer seviyesi olarak belirlenmesi. 3. Optik disk ve hatalı eksüda bölgelerinin görüntüden kaldırılması. 4. Son olarak eksüdaları elde etmek için belirlenmiş bölgeler içinde görüntünün eşiklenmesi. Eksüdaların tespiti sonrası eksüdaların istatistiği hesaplanmaktadır. Bu tezin ana katkısı otomatik olarak eşik seviyesinin belirlenmesi yaklaşımıdır. Metot uzmanlar tarafından doğrulanmış ve önerilen metodun umut verici olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Diabetes is a condition where the body does not produce enough insulin to convert sugar to energy, leading to a build up of sugar in the blood. This leads to a number of problems, including diabetic retinopathy. Diabetic retinopathy is a complication of diabetes that causes damage to the blood vessels of the retina that allowing you to see fine detail. It causes progressive damage to the retina. One of the earliest and most common symptoms of exudate diseases leading to blindness such as diabetic retinopathy and macular degeneration. Some areas of the retina with these conditions must be photocoagulated by laser to stop the progression of the disease and prevelant diseases. Deliminating these areas depends on the delineation of the lesions and anatomical structures of the retina. In this thesis we proposes a simple yet an efficient approach for automatic detection of the exudates of the Diabetic Retinopathy. The detection of exudates of diabetic retinopathy is composed of four main steps: 1. Max filtering of the fudus image converted to grayscale. 2. Fitting a polynomial curve composed of three line segments to the cumalative histogram and specified the second break level as a threhold level 3. Removing optic disk and false exudate regions from the image 4. Finally thresholding the image in the determined regions to get exudates. After exudate detection statistics of exudates have also been computed. The main contribution of this thesis is the automatic threshold level specification approach. The method is verified by an expert and it is seen that the proposed method is promising.