Pals oksimetre telemetri uygulaması
Pulse oximeter telemetry application
- Tez No: 466639
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SERDAR KÜÇÜK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyomühendislik, Biyoteknoloji, Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Bioengineering, Biotechnology, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyomedikal Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Pals oksimetre cihazları, kan oksijen saturasyonu ve kalp ritminin anlık takibinde, non-invaziv yöntem olarak çok yaygın kullanılmaktadır. Bu çalışmada, mikrodenetleyici tabanlı pals oksimetre imal edilerek, bu cihazla oksijen flowmetresi üzerinden hastaya uygulanan oksijen miktarı otomatik kontrol edilmektedir. Parmak probu ile alınan sinyaller, mikrodenetleyici tabanlı pals oksimetrede işlenerek, kan oksijen saturasyonu ve kalp ritmi verileri elde edilmektedir. Bulunan kan oksijen saturasyon değerine bağlı olarak, non-invaziv ventilasyon destek oksijen flowmetre vakum regülatörüne kablosuz sinyaller gönderilmektedir. Oksijen flowmetresi ile değişen oksijen saturasyonuna bağlı olarak hastaya verilen oksijen miktarı otomatik olarak kontrol edilmektedir.
Özet (Çeviri)
Pulse Oximeter devices are widely used as a non-invasive method for instant monitoring of blood oxygen saturation and heart rate. In this paper, a wireless microcontroller based pulse oximeter is proposed to measure the oxygen delivered to the patient via the oxygen flowmeter. In the first step, the signals received from reusable SpO2 sensor (finger probe) are processed by a microcontroller to determine the blood oxygen saturation and heart rate. Depending on the current blood oxygen saturation value, wireless signals are sent to the non-invasive ventilation flow meter vacuum regulator to deliver the necessary oxygen into the patient. Oxygen supplied to the patient is automatically controlled according to the oxygen saturation change.