Tersane çalışmalarında yaşanan kazaların azaltılması ve güvenlik kültürü oluşturulması amacıyla sektörel işbaşı konuşmaları geliştirilmesi
Developing sectoral toolbox topics for the reduction of accidents in shipyard work and for the creation of security culture
- Tez No: 466640
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET AYTAÇ ÇINAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kazalar, Accidents
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Gelişen teknoloji ile beraber üretim süreçlerinin karmaşıklaşması, çalışma şartlarında meydana gelen değişiklikler, firmaların rekabet ortamında kar ve verimlilik artışı için üterim temposunu artırması gibi nedenler iş kazaları ve iş sağlığı ve iş güvenliği ile ilgili problemleri de beraberinde getirmektedir. İşletmeler uyguladıkları iş sağlığı ve güvenliği yönetim sistemleri ile bu problemlerin çözümüne yönelik sürekli bir çaba içerisindedir. Modern yönetim anlayışı sonrasında çağdaş ve güncel yaklaşımlar ile beraber, yönetimde yeni kavramlar ve sistemler geliştirilmiştir. Bu kavramlar arasında ''Güvenlik Kültürü'' özellikle Çernobil nükleer kazasından sonra ön plana çıkmaktadır. İş kazaları nedenleri arasında önemli bir yere sahip olan insan faktörüne yönelik çok boyutlu önlemleri kapsayan güvenlik kültürünün özellikle çalışan sayısının yüksek olduğu çok tehlikeli işlerdeki gerekliliği ve önemi birçok inlemede yer almıştır. Ağır endüstri dallarından biri olan tersanelerde yapılan işçilik faaliyetleri en tehlikeli işlerde ilk sıralarda yer almaktadır. Bu durum tersanelerde meydana gelen kazaların azaltılması ve iş sağlığı ve güvenliğinin sağlanmasında güvenlik kültürünün önemini daha da arttırmaktadır.
Özet (Çeviri)
The complexity of the production processes with the developing technology and the changes in the working conditions cause the companies to increase the profit and productivity in the competitive environment in order to increase profit and productivity, and they also bring problems related to occupational health and work security. Businesses are constantly striving to solve these problems with business health and safety management systems that implement them. In addition to modern and contemporary approaches, new concepts and systems have been developed in management. Among these concepts,“Security Culture”is especially important after the Chernobyl nuclear accident. Safety culture, which includes multidimensional measures for the human factor, which has a significant place among the causes of work accidents, has taken place in many studies, especially in the dangerous jobs where the number of employees is high. Workmanship activities, which are one of the heavy industry branches, are located in the first ranks of the most dangerous jobs. This further enhances the importance of safety culture in reducing accidents and reducing occupational health and safety in shipyards.