Türk deniz ticaretinin gelişmiş ekonomilerle rekabet edebilmesi için gerekli önlemler
- Tez No: 46664
 - Danışmanlar: DR. MUZAFFER GÜNAY
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Mühendislik Bilimleri, Su Ürünleri, Engineering Sciences, Aquatic Products
 - Yıl: 1995
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: İstanbul Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Sayfa Sayısı: 82
Özet
V! öz Ekonomik bir faaliyet olarak denizcilik, sosyal, siyasi, ticari benzeri değerlerin tesirinde bulunan dinamik bir hadisedir. mali. teknolojik, hukuki ve Dünyada büyük bir potansiyele sahip olan denizcilik sektöründe her imkan ülkelerce ekonomik açıdan kullanılmakta ve hatla bunlara yeni boyutlar getirilmektedir. Bazı ülkeler denizcilik ile ülke ekonomilerine büyük katkılar sağlamaktadırlar. Bu nedenle geleceğe yönelik doğru planlamaların yapılarak gelişim içinde devamlılığın sağlanması ancak, güncelliğin dünyadaki teknolojik, mali ve diğer gelişmeler içinde çok iyi değerlendirilmesi, gereğinin ülke ve sektör menfaatlerinin ön plana alınarak yapılmasıyla mümkün dür. Yukarıda sözü edilen mevcut gelişmelerin ve değerlerin etkisi altında hareket eden ülkelerin, rekabet ortamında kendilerine yer ayırabilmesi söz konusu olur.
Özet (Çeviri)
VII ABSTRACT THE CONVENIENT MEASURES FOR RIVALLING TURKISH MARITIME TRADE WITH DEVELOPED ECONOMIES Shipping is a dynamic occurance which is influenced values social, political, commercial, fi nancial, technological, legal and the one that resembles from the point of wicw of economic. Every oppurtunity has been used by countries as economically and even the new dimensions are tried to be brought into these in the shipping sector which has a great potential in the world. The great incomes lave been provided by some countries by means of shipping for their eco nomy. For this reason, making the right plans directed lo ihc future and lo provide contunuity in the development is possible, only to appreciate rightly the actuality among the tcclinolical developments in the world but the interest of the country and sector should be taken the most important place whi le doing this. The countries acting within above mentioned values can get a place in a rivalry envi ronment.