Galaksimizde alan yıldızlarının fotometrik incelenmesi
Photometric investigation of field stars in the galaxy
  1. Tez No: 46663
  2. Yazar: YÜKSEL KARATAŞ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. SALİH KARAALİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Astronomi ve Uzay Bilimleri, Astronomy and Space Sciences
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
IV oz Galaksimizde Alan Yıldızlarının Fotometrik İncelenmesi Bu çalışmada yeni RGU fotometrisinin SA141 ( l = 245°, b = -85°.8 ) alanına uygulanması sunulmuştur. Geç tipten devlerin mutlak kadirleri yeni bir yöntemle tayin edilmiştir. Geç tipten devlerin tamamı ile anakol yıldızlarının ince disk, kaim disk, ve halo popülasyonlarınm herbirine ve bunların bir leşimine ait uzay yoğunluk fonksiyonları ile Gilmore - Wyse (1985) ' m Galaksi Modelinin karşılaştırıl ması, bu modele ait güneş civarındaki uzay yoğunluk parametrelerinin değişmesi gerektiğini belirten yeni çalışmaların haklılığını gösteriyor. Bu sonuç, modelden bulunan ışıma gücü fonksiyonu ile Gliese (1969) 'e ait fonksiyonun karşılaştırılması ile de doğrulanmaktadır. Farklı yöntemlerle bulunan metal bollukları arasında farklılıklar tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Photometric Investigation of Field Stars in The Galaxy In this work, the application of the new RGU photometry for the field SA141 ((£ = 245°, b = - 85°.8 ) is presented. The absolute magnitudes of late - type giants are determined by means of a new method. The comparison of the observed space density histograms for (all) late - type giants and for main - sequence stars of three populations, i.e. : Thin Disk, Thick Disk, and Halo separately and for their combination with the favor Galactic model of Gilmore and Wyse (1985) reveals that the solar space density parameters adopted for this model have to be revised as stated in recent works. This result is also confirmed by the comparison of the luminosity function resulted from the model and that of Gliese (1969). Differences are noticed between the metallicities obtained by different methods.