Doğu Karadeniz'de kretase/tersiyer geçişinin bentik faraminiferlerle denetlenmesi
  1. Tez No: 46665
  2. Yazar: MERAL KAYA
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ENGİN MERİÇ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
IV öz Doğu Karadeniz'de K/T Geçişinin Bentik Foraminif erlerle Denetlenmesi Niksar-Başçiftlik (Tokat ili) dolaylarında K/T geçişinin bentik foraminif erlerle belirlenmesini amaçlayan bu çalışmada, bölgenin bentik foraminifer biyostratigraf isi ile birlikte foraminiferlerin sistematik incelenmesi de yapılmıştır. Alanda geniş yüzlekler gösteren üst Kretase-Paleosen istifi, alttan üste doğru; Kırandağ ve Düdenyaylası formasyonları olarak adlandırılmıştır. Bu formasyonlarda, Maastrihtiyen de Gansserina gansseri Zonu (planktik foraminifer zonu), Om- phalocyclus macroporus-Orbitoides medius Topluluk Zonu (bentik foraminifer zonu) ayırtlanmıştır. Daniyen'de ise, Laffitteina bibensis Zonu (bentik foraminifer zonu) saptanabilmiştir. Paleoçevresel yorumlamada, stratigraf ik, taksonomik ve paleoekolojik bulgulara göre Maastrihtiyen-Daniyen süresince yörede bir regresyon olayının hüküm sürmüş olduğu ve bölgenin Üst Kretase Alt Paleosen'de zaman zaman derinliği değişen bir denizin etkisinde kaldığı anlaşılmaktadır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Assesment of the C/T Transition by Benthic Foraminifera in the Eastern Blacksea Region In this study, the purpose is the assesment of the C/T transition by benthic foraminifera in the Niksar-Başçif tlik area (Tokat City). The study also includes the investigation of the systematics of the benthic foraminifera and biostratig- raphy of foraminifera in this region. Upper Cretaceous-Paleocene sequence which gives wide spread outcrops in this area. In this sequence from the bottom to the top, the Kxrandag formation and Düdenyaylası formation were identified. In these formation, Gansserina gansseri Zone (planktic foraminifera zone) and Omphalocyclus macroporus Or- bitoides medius Assemblage Zone (benthic foraminifera zone) in the Maastichtian Laffitteina bibensis Zone (benthic fora minifera zone) in the Danian were described. In the paleoenvironmental interpretation of the benthic assemblages, based on the obtained data from stratigraphy, taxonomy and paleoecology, an event of regression were identi fied in the region during Maastrichtian-Danian times and the region was influenced by sea whose depth change from time to time in the Upper Cretaceous-Lower Paleocene times.