Karpal tünel açık cerrahisi sonrası erken dönemde ayna tedavisinin etkinliği
Efficiency of mirror treatment in the early period after carpal tunnel open surgery
  1. Tez No: 466663
  2. Yazar: TUĞBA ÇİVİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ELA TARAKCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Karpal tünel açık cerrahisi sonrası erken dönemde ayna tedavisinin etkinliğini araştırmak amacıyla dahil edilme kriterlerine uygun olan 35 hasta ile yapılan randomize kontrollü çalışmada hastalar basit kura yöntemi ile ayna grubu ve kontrol grubu olarak ikiye ayrıldı. Kontrol grubuna (n=17) cerrahi sonrası immobilizasyon dönemi sona erdiğinde klasik fizyoterapi programı uygulanırken, ayna grubuna (n=18) bu tedaviye ek olarak immobilizasyon sürecinde 20 dakika, toplam 10 seans olacak şekilde ayna tedavisi uygulandı. İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Anabilim Dalı El Cerrahisi Bilim Dalında KTS (karpal tünel sendromu) nedeniyle operasyonu planlanan hastaların cerrahi öncesi, cerrahi sonrası 3. hafta ve 6. haftada ağrı (GAS), duyu (monofilaman test, esteziometre), eklem hareket açıklığı (gonyometre), kavrama kuvveti (el dinamometresi, pinçmetre), fonksiyon ve semptomlar (Boston Karpal Tünel Anketi, Michigan El Sonuç Anketi, 9 delikli peg test), yaşam kalitesi (Kısa Form-12), depresyon (Beck Depresyon Ölçeği), hareket korkusu (Tampa Kinezyofobi Ölçeği) ve uyku kalitesi (Pittsburg Uyku Kalite İndeksi) değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
In the randomized controlled study with 35 patients who appropriate the inclusion criteria to investigate the efficacy of MT patients were divided into two groups by simple drawing method. In the control group (n=17), the classical physiotherapy program was applied when the post-operative immobilization period ended, MT was applied to the mirror group (n=18) in addition to this treatment for 20 minutes and a total of 10 sessions in the immobilization period. Patients who were scheduled for operation due to CTS in Istanbul Medical Faculty and Department of Hand Surgery, evaluated that pain (VAS), sense (monofilament test, esthetiometer), range of motion (goniometer), grip strength (hand dynamometer, pinchmeter), function and symptoms (BCTQ, MHQ, 9-hole peg test) quality of life (SF-12), depression (BDI), fear of movement (TKS) and sleep quality (PSQI) before surgery, 3 weeks and 6 weeks after surgery.