T hücre immünitesinde fonksiyon gösteren ctla-4 gen varyantlarının beyin kanseriyle olası ilişkisinin araştırılması
Investıgatıon of the possıble relatıonshıp between ctla-4 gene varıants wıth functıon ın T cell ımmunıty wıth braın cancer
- Tez No: 466664
- Danışmanlar: PROF. DR. İLHAN YAYLIM, DOÇ. DR. ÖZLEM KÜÇÜKHÜSEYİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Moleküler Tıp, Molecular Medicine
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Moleküler Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Beyin tümörleri, beyinden veya metastaz yapmış sistemik tümörlerden gelişen yüksek morbiditeye sahip farklı bir kanser spektrumunu temsil eder. 0-19 yaş arasında lösemiden sonraki ikinci önemli kanser türüdür ve bu yaşlarda çocuk ölümlerinin en önemli nedenidir. Günümüzde yapılan araştırmalar immün sistem ve antienflamatuar yanıtta meydana gelen aksaklıkların ve bu yolaklarda oluşan hasarların kanser gelişiminde etkili olabileceği kanısını uyandırmaktadır. Kanserde risk belirleme parametrelerinden biri olabileceği düşünülen gen polimorfizim çalışmaları pek çok yaygın kanser türlerinde enflamasyon ve immün sistem ile ilgili pek çok gen üzerinde yürütülmektedir. Çalışmamız beyin kanseri tanısı konmuş 73 hasta birey ve ailesel olarak herhangi bir kanser tanısı konulmamış olan 116 sağlıklı gönüllü bireyi kapsamaktadır. Çalışmamızda RFLP Methodu kullanılarak CTLA-4 genotipleri tayin edilmiştir. Elde edilen verilerek istatistiksel yöntemler kullanılarak analiz edilmiştir. Çalışmamızda CTLA4, A49G fonksiyonel polimorfizmi ve beyin tümörleri arasındaki ilişki araştırıldı. Analiz sonucunda CTLA4 A49G genotipi ve allel frekansları bakımından hasta ve kontrol grupları arasında anlamlı bir fark saptanamamıştır. Ancak homozigot AA ve GG taşıyan hasta grubu frekansı (%70.2) kontrol grubuna göre (%53.4) istatistiksel olarak anlamlı, yüksek frekansta saptanmıştır. Bu çalışma CTLA4 49A>G SNP'si ve beyin tümörleri arasındaki ilişkiyi araştıran ilk çalışma niteliği taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
Brain tumors represent a different cancer spectrum with high morbidity derived from the brain or systemic tumors that have metastasized. These tumors are the second most important cancer type after leukemia in the 0-19 age group and the most important cause of child mortality in these ages. Current research has led to the belief that disruptions in the immune system and the anti-inflamatory response and the damages in these pathways may have an impact on cancer development. Gene polymorphism studies, which are thought to be some of the risk-determining parameters in cancer, are carried out in many genes related to inflammation and the immune system in many common types of cancer. This study included 73 patients who were diagnosed with brain cancer and 116 healthy volunteers who were not diagnosed with any cancer. Individuals with a negative family history of cancer and have no symptoms of brain cancer were selected for the control group. In the study, CTLA-4 genotypes were determined using the RFLP Method.The obtained data were analyzed using statistical methods. In our study, the relationship between CTLA4 49A>G functional polymorphism and brain tumors was investigated. As a result of analysis, CTLA4 A49G genotype and allele frequencies were not significantly different between patient and control groups. However, the frequency of homozygous AA and GG patients (70.2%) was statistically significantly higher than the control group (53.4%). This study is the first study to investigate the relationship between CTLA4 49A> G SNP and brain tumors