Eribulin mesilatın C6 glioblastoma hücrelerinde proliferasyon ve apoptoz üzerine etkilerinin in vitro olarak değerlendirilmesi
In vitro evaluation of eribulin mesylate efficacy on proliferation and apoptosis of C6 glioblastoma cells
  1. Tez No: 466666
  2. Yazar: HALE ERBİLİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZELİHA YAZICI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Farmakoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Glioblastoma multiforme (GBM), yetişkinlerde primer beyin tümörü tipleri arasında en sık rastlanan, oldukça dirençli ve kötü prognoza sahip bir kanser türüdür. GBM tedavisinde yaygın olarak Temozolomid (TMZ) hücre döngüsünü G2/M fazında durduran, sitotoksik alkilleyici bir ön ilaçtır. Hastaların yaşam süresini yarı yarıya arttırmasına rağmen, çoğu hastada TMZ' e karşı direnç oluşmuş ve kötü prognoz hali devam etmiştir. Eribulin mesilat, TMZ gibi hücre döngüsünü G2/M fazında bloke ederek apoptozise yol açmaktadır. Direnç kazanan kanser vakalarının çoğunda eribulin sağ kalım sürelerini anlamlı olarak arttırdığı gösterilmiştir. Ancak beyin tümörlerinde eribulinin klinik etkinliğini gösteren yeterli çalışma bulunmamaktadır. Bu nedenle biz bu çalışmamızda, eribulin mesilatın GBM tedavisinde olası etkinliğini araştırmayı amaçladık. Bu amaçla, C6 glioblastoma hücre hattı ile oluşturacağımız deney modelimizde eribulin mesilatın, hücre proliferasyonu ve apoptozunda olası etkisini immünositokimyasal değerlendirmeyi planladık. Proliferasyon BrdU ile, apoptotik hücre ölümü aktif Kas-3 metodu ile ölçülecektir. Öncelikle deney grupları için uygun doz ve tedavi süreleri saptanacaktır. Saptanan doz ve tedavi sürelerinde, deney gruplarına eribulin mesilat uygulanacak ve gerekli boyamalar yapıldıktan sonra sonuçlar Olympus BX61 araştırma mikroskobu ile değerlendirilecektir. Proliferasyon ve apoptotik hücre indeksleri hesaplanıp istatistiksel değerlendirilme Graphpad Prism 6.0 programı kullanılarak yapılacaktır.
Özet (Çeviri)
Glioblastoma multiforme (GBM) is the most common type of cancer, among primary brain tumors in adults which is highly resistant and has a poor prognosis. To treat the GBM, Temozolomide (TMZ), a cytotoxic alkylating pro-drug is widely used to stop the cell cycle at G2/M phase. TMZ resistance is common in most patients which leads to poor prognosis whereas, it increases survival time of patients. Eribulin mesylate just like TMZ leads to apoptosis by blocking cell cycle at G2/M phase. Resistant cancers treated with Eribulin showed significant increase in survival rate. However, literature is scanty regarding Eribulin clinical efficacy in brain tumors. Therefore, the following study is designed to examine the efficacy of Eribulin mesylate in the treatment of GBM. We planned to study, the efficacy of Eribulin mesylate on cell proliferation and apoptosis on C6 Glioblastoma cell line, following immunohisto-chemical technique. The proliferation will be determined by using BrdU and apoptotic cell death will be evaluated by active Cas-3 method. The experimental groups will be designed by keeping in view the calculated doses and time period of Eribulin mesylate and will be subjected to appropriate staining. The results will be evaluated in the Olympus BX61 research microscope. Cell proliferation and apoptotic indexes will be calculated and statistical analysis will be carried out using Graphpad Prism 6.0 program.