İstanbul Boğazı ve Batı Karadeniz'de yaşayan rajidae familyası'nın (Vatoz balıkları) türlerinin saptanması ve dağılımları üzerinde bir araştırma
  1. Tez No: 46668
  2. Yazar: HAKAN KABASAKAL
  3. Danışmanlar: PROF.DR. NURAN ÜNSAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 31
Özet
V. ÖZET Istanbul Boğazı 'nın kuzeyi ve Türkiye'nin Batı Karadeniz kıyılarında yaşayan Rajidae familyasına (Vatoz balıkları) dahil olan türlerin ve bu türlerin dağılımlarının tesbiti amacıyla yapılmış olan bu araştırmanın sonucunda, Raja clavata L., 1758 ve Raja radula Delaroche, 1809 türleri saptanmıştır. Raja radula Delaroche, 1809 türünün bir dişi bireyi Beykoz koyunda yakalanmıştır ve bu türe Batı Karadeniz'de bulunan hiç bir istasyonda ve İstanbul Boğazı snın kuzeyinde yeralan diğer istasyonlarda rastlanmamıştır. Raja clavata L., 1758 türünün, dişi ve erkeklerine ait yavru ve ergin bireyleri, İstanbul Boğazı 'nda Beykoz Koyu'nda ve Batı Karadeniz'deki fam istasyonlarda elde edilmiştir. Araştırmanın yürütüldüğü istasyonlarda Raja clavata 1., 1758, en yaygın vatoz türüdür.
Özet (Çeviri)
SUMM4RX This research was carried out, with the aim to determine the species arid their distribution of the family Rajidae (Skates) in the northern part of the Bosphorus Strait and the western coasts of the Turlcish Black sea. Raja clavata L., 1758 (Thornback ray) and Raja radula Delaroche, 1809 (Rough ray) were recorded from the study area. A female individual of the rough ray, Raja radula Delaroche, 1809, was sampled only in the Bay of Beykoz, Bosphorus Strait, and this species wasn't recorded in any other stations set in the western coasts of the Turkish Black Sea. Several male and female individuals of the juvenll and adult thornback rays. Raja clavata L., 1758, were sampled in all the stations in the western Black Sea, and only in the Bay of Beykoz in Bosphorus. Raja clavata L., 1758, is the dominant skate in the studied area. 33