Toplu devre elemanlı devrelerin dağılmış devre elemanlı eşdeğerleri
  1. Tez No: 46667
  2. Yazar: İSMET KANDİLLİ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. B. SIDDIK YARMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 49
Özet
m öz Toplu devre elemanlı devrelerin dağılmış devre elemanlı eşdeğerleri. Litarütürde tek başına toplu elemanlarla uyumlaştırma problemleri iyi bir şekilde sağlanmıştır. Bununla beraber pratikte uyumlaştırma üzerindeki ana temel konusu yüksek frekanslarda uygulamalardır. Bu uygulamalarda genellikle dağınık devre elemanları kullanılarak yaklaşık eşdeğer tasarımlar istenir. Mikrodalga ve milimetrikdalga frekanslarında, özellikle gerçekleme devrelerindeki tek basma toplu elemanların kullanımı ciddi problemler oluşturmaktadır, özellikle, elemanların fiziksel ara bağlaşımlarının zorluklan ve bununla ilgili parazit etkiler neden olmaktadır. Bu yüzden, toplu devre fonksiyonlarından dağınık devre parametreleri türetilerek yaklaşık eşdeğer devreler oluşturulur. Bu çalışmada, iki yaklaşım tekniği kullanılmıştır. Karekteristik fonksiyonu ve saçılma paremetrelerin genliğiyle yaklaşım yapılarak, örnekler ile kıyaslanmışur. özellikle milimetrikdalga ve mikrodalga tasarımlarında kolaylık sağlanmaktadır. ABSTRACT Distributed equivalents of lumped element networks. In the literature, design of to matching networks with lumped elements alone is well established. In practice howewer, the main field of interest on matching is in the high frequency applications, where usually realizations in the form of distributed elements are required. Especially at microwave and milimeterwave frequencies, use of lumped elements alone in the circuit realization presents serious implementation problems, because of the difficulties regarding the physical interconnection of components and the associated parasitic effects. Therefore, in the practical implementation of high frequency networks, lumped designs are usually transformed to distributed structures by generating almost equivalent lumped-distributed network pairs. In this study, two approximation techniques are investigated for this purpose. The methods are based on the approximation of characteristic function and transfer scattering parameters of the lumped-distributed networks pairs. The application of the approximate network transformtions is illustrated by examples.
Özet (Çeviri)