Koklear implantasyon uygulanan hastaların endikasyon, komplikasyon ve işitme sonuçlarının değerlendirilmesi
Retrospective analysis of indications, complications and the hearing results of cochlear implantation surgery
- Tez No: 466703
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT ÖZTÜRK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
AMAÇ Koklear implantasyon çok ileri sensörinöral işitme kaybı olan hastalara uygulanan oldukça önemli bir cerrahi yöntemdir. Bu çalışmamızda kliniğimizde koklear implantayon yapılan hastalara ait veriler incelenerek koklear implantasyon cerrahi teknikleri ve başarı sonuçları mevcut literatür ışığında tartışılmıştır. GEREÇ ve YÖNTEM Bu çalışmada 2012-2015 tarihleri arasında Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Kulak Burun Boğaz Hastalıkları kliniğinde koklear implantasyon yapılmış toplam 65 hasta retrospektif olarak taranarak incelenmiştir. Hastalara ait işitme kayıpları, etyolojileri, radyolojik verileri, ameliyat bulguları, işitme test sonuçları kaydedilerek tartışılmıştır. İşitme test sonuçları istatistiksel ameliyat öncesi ve sonrası olarak değerlendirilerek karşılaştırılmıştır. BULGULAR Toplam 65 hasta 0-6 ve 7 yaş olmak üzere iki farklı grupta değerlendirilmiştir. 29 hasta 0-6 yaş, 36 hasta 7 yaş üzeri grupta incelenmiştir. 0-6 yaş grubunda 1 hasta Cogan sendromu, 1 hasta koklear anomali nedeniyle opere olurken 27 hasta idiopatik SNIK endikasyonu ile opere olmuştur.
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE Cochlear Implant has developed into a commonly performed procedure for severe to profound deafness in patients. In this report; we aimed to discuss the surgery indications, results of the cochlear implant surgeries due to the data of cochlear implants recipients and actual literature. MATERIAL AND METHOD We retrospectively analyzed 65 patients who underwent cochlear implantation in Kocaeli University Faculty of Medicine Otolaryngology Department between 2012 and 2015. Hearing loss etiologies, radiological data, operational findings of the patients and complications were assessed. Pre operative and postoperative test results were evaluated statistically. DISCUSSION Totally 65 patients were evaluated within in two groups as 0-6 year-old and over 7 year-old. 29 patients were in 0-6 year-old and 36 patients were placed in over 7 year-old group. In 0-6 year-old group; 1 patient with Cogan syndrome, 1 patient with cochlear anomaly was underwent cochlear implantation and 27 patients who received cochlear implantation were remained idiopatic.