Abdominal aort anevrizmalarının endovasküler stent greft ile tedavisinde postoperatif komplikasyonlarının kıyaslanması
Comparition postoperative complications of the repairing abdominal aort aneurisms by using endovasculer stent graft
  1. Tez No: 466714
  2. Yazar: ALİ FUAT MİRHANOĞULLARI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KAMİL TURAN BERKİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kardiyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi Kalp ve Damar Cerrahisi Anabilim bölümünce Anjiografi ünitesinde Şubat 2007 ile Kasım 2014 arasında abdominal aort anevrizması nedeniyle endovasküler stent greft tedavisi uygulanan 120 hasta dosyaları retrospektif olarak taranmış ve incelemeye dahil edilen düzenli takipleri yapılan 53 hastanın erken ve geç komplikasyonları tartışılmaya çalışılmıştır. İncelemeye dahil edilen 53 hastanın %92.5 i erkek, %7,5' i kadındır. Hastaların yaş ortalaması 70' dir dür. Hastaların hepsinin abdominal aort anevrizması infrarenal ye reşimli ve takip süresi 1 gün ile 7 yıl arasında değişmektedir. Preoperatif yapılan değerlendirmede ortalama anevrizma çapı 6,33 cm'di. Hastaların %36,9 unda eşlik eden hastalık saptandı. Hastaların %7,8 inde işlem sırası erken dönemde, %6,3 ünde işlem sonrası erken dönemde ve %19,6 sında ise geç dönemde 'endoleak' saptandı. İşlem sırası erken dönem endoleak saptanan olgularda anevrizma çapı arttıkça işlem sırası erken endoleak görülme sıklığı arttığı belirlendi. Hastaların %10,9 sistemik komplikasyon saptandı. Bizim serimizde 2 yıllık mortalite sayımız 2 saptandı 3 ve 5 yıllık mortalitemiz saptanmadı
Özet (Çeviri)
The data of 120 patinets treated with endovascular aneurysm repair for abdominal aortic aneurysm between February 2007 and November 2014 in Kocaeli Univertsity Medical Faculty Departement of Cardiovascular Surgery clinic are reviewed retrospectively. 53 patients with regular follow-up examinations are included to the study to discuss the early and late complications.. Study included 53 patients, 92.5% of them are males and 7.5% are women. The average age of the patients is 70. All the patients have infrarenal abdominal aneurysms and their follow-up period ranged from 1 day to 7 years. The preoperative mean aneurysm diameter was 6.33 cm. 36.9% of the patients had concomitant diseases. Endoleak occured in the operation, in the early postoperative period and in the late posoperative period in 7,8% , 6,3% and 19,6% of patients respectively. The endoleak during the operation was related with increased aneurysm diameter. Systemic complications are detected in 10.9% of the patients . Our 2-year mortality was 2 and no mortality is seen in 3 years and 5-years follow up.