Kronik hemodiyaliz hastalarında motivasyonel görüşme yönteminin tedaviye uyum ve yaşam kalitesine etkisi
The effect of motivational interviewing method on treatment adherence and quality of life in chronic hemodialysis patients
- Tez No: 466737
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FATMA YASEMİN KUTLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hemşirelik, Psikiyatri, Nursing, Psychiatry
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Psikiyatri Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Bu araştırma, kronik hemodiyaliz hastalarında motivasyonel görüşme yönteminin tedaviye uyum ve yaşam kalitesine etkisini belirlemek amacıyla ön test son test kontrol gruplu, tekrarlayan ölçümlü deneysel araştırma deseninde yapıldı. Araştırmanın örneklemini; İstanbul'da özel bir hemodiyaliz merkezinde tedavi alan 30 deney ve 30 kontrol olmak üzere toplam 60 hasta oluşturdu. Veriler, araştırmacı tarafından hazırlanan anket formu, Son Dönem Böbrek Yetmezliği Uyum Ölçeği, Kısa Form 36 ve tıbbi kayıtlardan elde edilen biyolojik/biyokimyasal değerler ile Mart 2016-Temmuz 2016 tarihleri arasında toplandı. Ön test sonrasında, deney grubuna 4 oturumdan oluşan motivasyonel görüşme yöntemi girişim yapıldı, kontrol grubuna ise rutin bakım verildi. Deney ve kontrol grubuna girişim öncesi, sonrası ve 3 ay izlem yapıldı. Verilerin analizinde tanımlayıcı ve karşılaştırmalı istatistiksel yöntemler kullanıldı. Girişim öncesi deney ve kontrol grubundaki hastaların bireysel, hastalık özellikleri, Son Dönem Böbrek Yetmezliği Uyum Ölçeği, Kısa Form 36 ve biyolojik/biyokimyasal değerler benzerdi.
Özet (Çeviri)
This study was conducted as a research design with randomized controlled pretest, posttest, control group with repeated measurement aiming to determine the effect of motivational interviewing on treatment compliance and quality of life in chronic hemodialysis patients. A total of 60 patients (30 experimental and 30 controls) were included in the sample of the study in a special hemodialysis center in Istanbul. The data were collected between March 2016 and July 2016 by using the questionnaire form established by the researcher and End-stage Renal Disease Adherence Questionnaire with Short Form 36. Also Biological/Biochemical values were obtained from medical records. After pretest, motivational interviewing consisting of four sessions was implemented to experimental group, while it was not applied to the control group. Pre- and post-intervention and 3-month follow-up were performed in the experimental and the control groups. Descriptive and comparative statistical methods were used in the analysis of the data. Experimental and control groups were similar in terms of individual, disease features, End-stage Renal Disease Adherence Questionnaire, Short Form 36 and Biological/Biochemical values at the baseline.