Çocuklarda diş yaşının vücut kitle indeksine göre karşılaştırmalı olarak incelenmesi
- Tez No: 466738
- Danışmanlar: PROF. DR. KORAY GENÇAY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Pedodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 144
Özet
Diş gelişimi, çocuklarda gelişmenin önemli bir göstergesidir. Çocuklara uygulanacak olan diş tedavilerinde, kronolojik yaşın tek başına yeterli bir parametre olamaması nedeni ile diş yaşı belirleme yöntemlerine başvurulmaktadır. Bu çalışma ; yaşa ve cinsiyete göre hazırlanan vücut kitle indeksi (VKİ) persentil eğrileri kullanılarak obez ve aşırı ağırlıklı olarak tanımlanan çocukların Greulich Pyle kemik yaşı (GPKY), Demirjian diş yaşı (DDY) ve kronolojik yaş (KY) ilişkileri ile normal çocukların DDY, KY ilişkilerini ve elde edilen sonuçların VKİ'ye göre değerlendirilmesini amaçlamaktadır. Bu çalışmada; İstanbul Üniversitesi, İstanbul Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı, Büyüme Gelişim ve Pediatrik Endrokrinoloji Polikliniği'nde takip edilen GPKY ve VKİ değerleri hesaplanmış 6-12 yaş arası VKİ>95 olan 100 obez (50kız, 50 erkek), VKİ 85-95 arasında olan 100 aşırı ağırlıklı (50 kız, 50 erkek) ve İstanbul Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Pedodonti Anabilim Dalı'na başvuran aynı yaş aralığına sahip sistemik hastalığı bulunmayan VKİ 15-85 arasında olan 100 çocuk (50 kız, 50 erkek) olmak üzere toplamda 300 olgunun (150 kız, 150 erkek) KY ve panoramik radyografileri üzerinden DDY değerlendirmeleri yapılmıştır. Çalışmanın sonucunda; VKİ ve cinsiyet değişkenlerinin KY üzerine etkileri anlamsız bulunurken DDY üzerinde etkileri istatistiksel olarak anlamlı bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Dental development is an important indicator of development in children. Because of the fact that chronological age is not a sufficient parameter for dental treatments in children, dental age determination method is used. Childhood obesity can be diagnosed using body mass index (BMI) percentile curves prepared according to age and sex. The aim of this investigate is to study Greulich Pyle bone age (GPBA), Demirjian dental age (DDA), and choronological age (CA) relations in children (obese ,overweight) and DDA and CA relations compared to normal children and these results. In this study, DDA assessment with panoramic radiography has been carried out on 100 obese children (50 girls and 50 boys) with BMI>95, 100 overweight children (50 girls and 50 boys) having a BMI between 85 and 95, and 100 children (50 girls and 50 boys) with no systemic disease having a BMI between 15 and 85, all between the ages of 6 and 12, whose GPBA and BMI values were calculated at Istanbul University, Faculty of Medicine, Child Health and Childhood Diseases Department, Growth, Development and Pediatric Endocrinology Polyclinic. At the end of the study, the effects of BMI and sex variables on CA were found to be insignificant while their effects on DDA were found to be significant.