Çocuklarda diş yaşının erken ve geç puberte dönemleri açısından karşılaştırmalı olarak incelenmesi
Comparative study of dental age in precocious and delayed puberty periods in children
- Tez No: 466747
- Danışmanlar: PROF. DR. KORAY GENÇAY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Pedodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 156
Özet
Puberte; ikincil cinsiyet karakterlerinin gelişimini, vücuttaki fiziksel ve cinsel değişimleri, psikolojik olgunlaşmayı içeren; bireyin fertilite kazandığı çocukluktan erişkinliğe geçiş dönemi olarak tanımlanmaktadır. Erken Puberte; kızların 8, erkeklerin ise 9 yaşından önce puberte belirtilerinin gözlenmesi ile teşhis edilmektedir. Gecikmiş puberte ise kızlarda 13, erkekte 14 yaşın tamamlanmasına rağmen ikincil cinsiyet karakterlerin görülmeye başlamaması olarak tanımlanmaktadır. Bireyler arasındaki genetik, çevresel ve etnik farklılıklardan dolayı gelişim yaşı sadece kronolojik yaş üzerinden değerlendirilememektedir. Çocuğun diş ve kemik gelişim durumunun saptanması ve pubertal gelişiminin belirlenmesi, pedodonti ve ortodontide tedaviye doğru zamanda başlama, tedavi seçimi, prognoz yönetimi gibi konularda önem taşımaktadır. Erken puberte hızlı büyümeye, gecikmiş puberte ise genel olarak büyümede retardasyona işaret etmektedir. Bu doktora tezinin amacı, diş gelişiminin somatik büyüme ile eş zamanlı olup olmadığını belirlemektir. Bu çalışmada, İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı, Büyüme Gelişim ve Pediatrik Endrokrinoloji Polikliniği'nde yapılan tetkiklerle tanı konulmuş, ilaç tedavisi başlamamış, 5-8 yaş arası 62 erken puberteli kız, 5-9 yaş arası 34 erken puberteli erkek ve 13-16 yaş arası 29 geç puberteli kız, 14-17 yaş arası 43 geç puberteli erkek çocuk ile, İstanbul Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Pedodonti Anabilim Dalı'na başvuran herhangi bir sistemik hastalığı bulunmayan ve aynı yaş aralığındaki sağlıklı 169 çocuğun (91 kız, 78 erkek) panoramik radyografileri üzerinden (DPR) Demirjian yöntemi (DY) ile diş yaşları incelenmiştir. Tüm olgularda diş yaşı değerlerinin kronolojik ve kemik yaşı değerlerinden istatistiksel olarak anlamlı düzeyde büyük olduğu saptanmıştır. Erken puberte grubu genelinde diş yaşı değerlerinin kronolojik yaşı değerlerinden istatistiksel olarak anlamlı düzeyde büyük olduğu saptanmıştır. Geç puberte grubu genelinde kronolojik yaş ile diş yaşı arasında saptanan fark istatistiksel olarak anlamlı bulunmamıştır.
Özet (Çeviri)
Puberty is defined as the period of transition from childhood to adulthood, which includes the development of secondary sexual characteristics, physical and sexual changes in the body, and psychological maturing. Precocious puberty is diagnosed with the observation of puberty signs before the age of 8 for girls and 9 for boys. Delayed puberty is defined as failure to observe secondary sexual characteristics after the age of 13 for girls and after the age of 14 for boys. The determination of the child's tooth and bone development and pubertal development is important for issues such as starting pedodontic and orthodontic treatment at the right time, choosing the right treatment, and prognosis management. Precocious puberty indicates quick growth and delayed puberty indicates retardation in growth and this study aims to determine whether dental development is synchronous with somatic development. In this study, the dental ages of 62 girls with precocious puberty between the ages of 5 and 9, 34 boys with precocious puberty between the ages of 5 and 9, 29 girls with delayed puberty between the ages of 13 and 16, and 43 boys with delayed puberty between the ages of 14 and 17 diagnosed after examinations carried out in Istanbul University, Faculty of Medicine, Child Health and Childhood Diseases Department, Growth, Development and Pediatric Endocrinology Polyclinic, and of 169 children (91 girls, 78 boys) with normal development have been studied through their panoramic radiographies (DPR) using the Demirjian method (DY) and bone age with Greulich Pyle method (GRP). It was determined that, in all cases, dental age values are greater than chronologic and bone age values to a statistically significant degree. In the precocious puberty group, it was determined that dental age values are greater than chronologic age values to a statistically significant degree. In the delayed puberty group, the difference determined between the chronological age and the dental age was not found to be statistically significant.