Farklı teknolojiler kullanılarak üretilmiş güncel nikel-titanyum esaslı döner alet sistemlerinin şekillendirme etkinliklerinin incelenmesi
Shaping ability of novel nickel-titanium rotary instruments manufactured with different thermal treatments
- Tez No: 466748
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HANDAN ERSEV
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
Bu çalışmada son yıllarda kullanıma sunulan farklı teknolojilerle üretilmiş 4 farklı nikel-titanyum esaslı döner alet sisteminin şekillendirme etkinliklerinin incelenmesi amaçlanmıştır. S-şekilli kanal içeren reçine bloklardan (n=20) işlem öncesi ve sonrası dijital fotoğraflar, ileri derecede eğimli kanala sahip çekilmiş dişlerden (n=20) işlem öncesi ve sonrası standart yöntemle dijital radyografiler alınmıştır. Alınan fotoğraf ve radyografiler bilgisayar yazılım programı yardımı ile çakıştırılarak ölçümler yapılmış ve transportasyon miktarı ile merkezde kalma oranları hesaplanmıştır. İstatistiksel değerlendirmede varyans analizi ve Kruskal Wallis testi ve post-hoc Tukey ve Dunn's çoklu karşılaştırma testleri kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to compare the shaping efficacy of 4 rotary instrumentation systems manufactured with different proprietary processing technologies of nickel-titanium wire. Superimposed pre- and postoperative images of simulated S-shaped canals (n=20) and digital radiographs of severely curved root canals (n=20) were used to determine amount of transportation and centering ratio.