Magsat uydu verilerinden kabuk alanını ayırma işlemleri
The Discrimination processes of the crust field from magsat satellite data
  1. Tez No: 46675
  2. Yazar: CENGİZ ÇELİK
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. NİYAZİ BOYDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeofizik Mühendisliği, Geophysics Engineering
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 24
Özet
Bu çalışmada amaç, NASA tarafından 1979 Kasım'ında uzaya gönderilen MAGSAT isimli uydudan alınan verilerden, kabuk alanını ayırma işlemlerinin açıklanmasıdır. Verilerden kabuk alanının ayrılması için, esas alan ve dış kaynaklı alanların etkilerinin çıkarılması gerekmektedir. Esas alanın veriler üzerindeki etkisinin yok edilmesi için, 13. derece ve mertebeye kadar açılmış küresel harmonik katsayıları kullanılarak uydu seviyesinde esas alan modeli oluşturulur. Oluşturulan esas alan modelinin verilerden çıkarılması ile de, esas alanın veriler üzerindeki etkisi yok edilir. Dış kaynaklı kısa dalga boylu gürültüler, orta dalga boylu ekvatorial elektrojet etkiler ve uzun dalga boylu ring akımlarının etkileri de değişik yöntemlerle uydu verilerinden elimine edilir. Sonuç olarak yerkabuğunda bulunan manyetik özelliğe sahip büyük ölçekli yapılardan kaynaklanan anomali değerleri elde edilir.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT The Discrimination Processes of the Crust Field From MAGSAT Satellite Data. The purpose of this study is to explain the discrimination processes of the crustal field from the data taken from the satellite called MAGSAT, which was launched by the NASA in 1979. It is required to remove the main field and external field from the data, to obtain anomaly field. The main field model at the satellite level was calculated by using the 13th degree and order of spherical harmonic coefficients. Calculated values of the main field model were removed from the data, to eliminate the effect of main field. The external field effects of short wavelength noises, medium wavelength of equatorial electrojet and long wavelength of ring currents eliminated from the data by using the different kind of methods. Finally, the calculated values of external field model were removed to obtain anomaly field originating from the earth crust.