Sapanca ve çevresindeki alabalık yetiştiren işletmelerin kapasiteleri ve sorunları
- Tez No: 46676
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. TURHAN ONGAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 30
Özet
Sapanca ve Çevresindeki Alabalık Yetiştiren İşletmelerin Kapasiteleri ve Sorunları. Çalışma, Sapanca ve çevresinde alabalık yetiştiren işletmelerin kapasitelerini ve sorunlarını araştırma maksadıyla sürdürülmüştür. Araştırma, Sapanca ve çevresinde tam yıl düzenli bir şekilde faaliyet gösteren 7 adet alabalık işletmesini kapsamıştır. işletmeler hakkındaki bilgiler, hazırlanan anket formu yardımı ve kendi tespitlerimiz yardımıyla işletmelere bizzat gidilerek derlenmiştir. Bu bilgiler ışığında işletmelerin; kapasiteleri tespit edilmiştir. Ayrıca bu işletmelerde; yumurta, yavru, porsiyonluk balık, kaliteli ve ucuz yem temininde karşılaşılan sorunlar belirlenmeye çalışılmıştır. Bununla beraber işletmelerde hijyen, hastalıklardan korunma ve tedavi konusunda yeterli bilgiye sahip olunmadığı gözlenmiştir. ABSTRACT The Capacities and Problems of Trout farms in Sapanca and its environs. In this study, the problems and capacities of trout farms in Sapanca were investigated. The seven of the farms, operating all period of year were chosen to be investigated. To collect data on the trout farms informations farms were handed in the farmowers and the observetions were made. In the light of this data the capaciticies of farms were determined. Moreower the problems about eggs, fry, table fish qualified and cheap feed were investigated. It was observed that the farms, didn't have sufficient knowledge on hijyen, diseases protection on treatment.
Özet (Çeviri)