Marmara bölgesinde Beden Eğitimi ve Spor Yüksek Okulunda öğrenim gören beslenme dersi almış olan öğrencilerin beslenme konusundaki bilgi düzeylerinin incelenmesi
Examining the nutrition knowledge level of the students WHO have taken nutrition course in the schools of physical education and sport in marmara region
- Tez No: 466801
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HALUK SAÇAKLI, YRD. DOÇ. DR. YONCA SEVİM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hareket ve Antrenman Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu çalışma, Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulunda öğrenim gören ve beslenme dersi almış olan öğrencilerin beslenme bilgi düzeylerinin araştırılması, öğrenim gördükleri bölümlere göre farklılık gösterip göstermediğini belirlemek amacıyla Marmara bölgesindeki (İstanbul Üniversitesi, Marmara Üniversitesi, Sakarya Üniversitesi, Kocaeli Üniversitesi, Uludağ Üniversitesi, Trakya üniversitesi, Çanakkale 18 Mart Üniversitesi) Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokullarında ve Spor Bilimleri Fakültelerinde yürütülmüştür.18 ile 24 yaş ve üstü grubunda 227'si kadın, 402'si erkek toplam 629 kişiye anket uygulanmıştır. Verilerin normal dağılımı sahip olup olmadığını belirlemek için Kolmogorov-smirnov analizinde nonparametrik özellik gösterdikleri belirlenmiş olup fark analizlerinde nonparametrik testlerden Kruskal Wallis, Mann Whitney U testi, Pearson Ki-kare testi analizlerde uygulanmıştır. Veriler %95 güven aralığında ve %5 anlamlılık düzeyinde değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out in the Marmara region (Istanbul University, Marmara University, Sakarya University, Kocaeli University, Uludağ University, Trakya University) in order to investigate the nutrition knowledge levels of the students who have been studying at the School of Physical Education and Sports and who have taken nutrition courses, , Çanakkale 18 Mart University) Physical Education and Sports Schools and Sports Sciences Faculties. A questionnaire was applied to a total of 629 people, 227 women and 402 men, aged 18 to 24 years and over. In order to determine whether the data had normal distribution, Kolmogorov-SmirnoV analysis showed nonparametric properties. Kruskal Wallis, Mann Whitney U test and Pearson Chi-square test were used for the analysis of differences in nonparametric tests. The data were assessed at 95% confidence interval and 5% significance level.