Gıda intoleransının 30-45 yaş arası sedanter bireyler üzerindeki fiziksel ve ruhsal etkileri
Physical and mental effects of food intolerance on sedentary individuals aged betwenn 30-45
- Tez No: 466802
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HALUK SAÇAKLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hareket ve Antrenman Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Araştırmanın amacı 30-45 yaş arası sedanter bireylerde gıda intoleransı'nın sebep olduğu fiziksel ve ruhsal durumların tespit edilmesidir. Gıda intoleransı'nın fiziksel ve ruhsal olarak kişiler üzerinde birçok olumsuz etkileri bulunmaktadır. Bu etkilerin tespit edilmesi kişilerin yaşam kaliteleri üzerinde olumlu etkiler sağlayabilir. Bu araştırmada deneysel araştırma modeli kullanılmıştır. Bu araştırmanın evreni 2017 yılında İstanbul ilinde bulunan uluslararası geçerliliği olan özel bir şirkette gıda intolerans testi uygulanmış 48 kişi oluşturmaktadır. Yapılan örneklem testi sonuçlarına göre n=40,296 kişi örneklem grubunu temsil etmiştir. Bu kapsamda araştırmaya gönüllü katılan 20 kadın 20 erkek toplam 40 kişi örneklem grubunu oluşturmuştur. Araştırmada veri toplamak amacıyla Kişisel bilgi formu,“Gıda İntoleransı Etki Anketi”,“Uluslararası Fiziksel Aktivite Değerlendirme Anketi”ve“SF 36 Uluslararası Yaşam Kalitesi Ölçeği”kullanılmıştır. Verilerin değerlendirilmesi ve analizinde SPSS 22.0 istatistik paket programında frekans analizi, ortalama ve standart sapma hesaplamalarıyla, farklılık analizlerinde nonparametrik yöntemler arasında yer alan Mann Whitney U testi kullanılmıştır. Yüzdelik veri dağılımlarında Ki Kare testi kullanıldı. Veriler %95 güven aralığında ve %5 anlamlılık düzeyinde değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The sedentary age of 30-45 years is the cause of food intolerance in individuals and the determination of their mental status. Food intolerance has many negative effects on physical and mental personality. It can provide positive effects. Experimental research model was used in this study. The universe of this research is composed of 48 people who have been subjected to food intolerance test in a private company with international validity in Istanbul in 2017. According to the results of the sample test, n = 40,296 samples represent the board. In this context, 20 female and 20 male volunteers participated in the research. Personal information form,“Food Intolerance Impact Questionnaire”,“International Physical Activity Questionnaire”and“SF 36 International Quality of Life Scale”were used. Frequency analysis, mean and standard deviation calculations were used in SPSS 22.0 statistical package program, and Mann Whitney U test, which is one of the nonparametric methods, was used for difference analysis. Chi square test was used for percentile distributions. The data were evaluated at 95% confidence interval and at 5% significance level.