8 haftalık step aerobik çalışmalarının obez lise bayan öğrencileri üzerine etkisinin incelenmesi
To investigate the effect of 8-week step aerobics studies on overweight high school girl students
  1. Tez No: 466800
  2. Yazar: BİRCAN SAHİLLİ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET BEYAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hareket ve Antrenman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
İstanbul'un Bahçelievler İlçesi'ne bağlı Siyavuşpaşa Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinde yürütülen bu çalışmanın amacı, 8 haftalık step aerobik çalışmalarının obez (kilolu) lise bayan öğrencileri üzerinde etkisinin incelenmesidir. Çalışmaya kaynaklık eden okulda, rastgele seçilen 40 kişilik kilolu bayan öğrenci grubunun boy ölçümü esnek olmayan şerit metre ile ağırlıkları da 100 grama duyarlı hassas Arzum marka baskül ile alınarak VKİ hesaplanmıştır. Ölçüm sonucunda VKİ 25-30 ve üstü olan gönüllü öğrenciler tespit edilmiş ve çalışmaya uyacak özellikte 20 deney ve 20 kontrol grubu belirlenmiştir. Çalışma için hazır olan 40 öğrencinin deri kıvrım kalınlığı caliper aletiyle ölçülmüştür. Deri kıvrım kalınlığı çevre ölçümleri; subscapular (kürek kemiği), triceps(arka kol), biceps(ön kol), abdomen(karın), supraillac (bel yanı) olmak üzere beş bölgeden esnek olmayan mezura ile alınmıştır. Çevre ölçümü kol, bel, kalça, uyluk, baldır bölgelerinden alınarak kaydedilmiştir. 40 kişilik gruba beslenme alışkanlığı anketi uygulanmıştır. Fakat beslenmelerinde herhangi bir değişiklik yapılması istenmemiştir. Uygulanan Beslenme alışkanlığı anketi 30 sorudan oluşmaktadır. Ölçümler ve anketler tamamlandıktan sonra 8 haftalık, haftada üç gün, günde 60 dakika olacak şekilde step aerobik fiziksel aktivite programı planlanmıştır. Çalışmaya başlarken dinlenik nabız, sonunda ise maksimum nabızlar alınarak karvonen yöntemine yüklenme şiddeti % 60-70 aralığında step aerobik egzersizi uygulanmış ve çalışma süresi kademeli olarak artırılmıştır. Karvonen formülü:220 – Yaş = Maksimum Kalp Atımı Maksimum Kalp Atımı- İstirahat Nabzı = Çıkan Kalp Atım Sayısı(Çıkan Kalp Atım Sayısı x Antrenman Yoğunluğu%) + İstirahat Nabzı =Hedef Nabız 8 haftanın sonunda deri kıvrım kalınlıkları, kiloları, çevre ölçümleri yeniden alınmış, veriler IBBM SPSS Statistics 20 programına kaydedilerek istatistiksel analizi yapılmıştır. Deney ve kontrol grubu değişkenlerinin parametrik ve non paremetrik dağılımları farklı değerlendirilmek için istatistiki Ki Kare ve Mann- Whitney U testleri kullanılmıştır. Çalışma sırasında elde edilen veriler IBBM SPSS Statistics 20 paket programı ile analiz edilmiştir. Sonuçlar anlamlılık düzeylerine göre yorumlanırken 0,05 anlamlılık düzeyi olarak kullanılmış olup; p0,05 olması durumunda ise değişkenlerin normal dağılım ile geldikleri belirtilmiştir. Sonuç olarak; beslenme alışkanlıkları anketinde deney ve kontrol grubu karşılaştırıldığında bazı sorularda anlamlı fark bulunurken bazı sorularda anlamlı farklılık bulunamamıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study, which is carried out in Siyavuşpaşa Vocational and Technical Anatolian High School affiliated to Bahçelievler District of Istanbul, is to investigate the effect of 8-week step aerobics studies on overweight high school girl students. In the scholl where the study was study was carried out, a group was formed from forty overweight girl students whose height measurements were taken with an inflexible tape measure and weights were measured with a 100 gauge sensitive Arzum scales, and BMI was calculated. At the end of the measurement, volunteer students with VKI 25-30 and above were identified and 20 experimental and 20 control groups were determined to fit the study.. The skin fold thickness of forty students who were fit the study was measured with the caliper tool. The skin fold thickness was taken from five parts of the body: Subscapular, triceps, biceps, abdomen, supraillac. The body girth measurements were taken with inflexible tape. The girth measurements were taken from the waist, hip, thigh, calf regions and recorded. A nutrition habit questionnaire was applied to the group members. However, no changes were made to their feed. The nutrition habit questionnaire consists of 30 questions. After completing the measurements and questionnaires, a step aerobics physical activity schedule to be 8 weeks, three days a week, 60 minutes a day was planned. Step aerobic exercise was applied in the range of 60-70% according to the carvone method, at the beginning of the exercise the resting pulse rate, at the end the maximum pulse rate was taken and the working time was gradually increased. Karvonen formula: 220 - Age = Maximum Heart Rate Maximum Heart Rate - Resting Heart Rate = Number of Hearts Exiting (Exercising Heart Rate x Training Density%) + Resting Heart Rate = Target Heart Rate. At the end of 8 weeks, the skinfold thickness, weights, and the body girth measurements were taken again and the data were recorded in the IBBM SPSS Statistics 20 program and statistically analyzed. To evaluate the parametric and nonparametric distributions of the variables differently, Chi Square and Mann-Whitney U tests were used. Data obtained during the study were analyzed by IBBM SPSS Statistics 20 packet program. 0,05 level of significance was used while the results are interpreted according to the level of significance; in the case of p 0,05, the variables are in normal distribution As a result; There was a significant difference in some questions when the experiment and control groups were compared in the questionnaire of eating habits, but there was not a significant difference in some questions.